Partner serwisu Visa dla biznesu

WIGtech – nowy indeks giełdowy na GPW

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
#Fintech#GPW
Opublikowano: 30 maja 2019, 15:40 Aktualizacja: 30 maja 2019, 15:40

Giełda Papierów Wartościowych wprowadzi nowy indeks dla spółek technologicznych – WIGtech, który zostanie uruchomiony 24 czerwca. Obejmie spółki z takich obszarów jak biotechnologia, internet, telefonia mobilna oraz medycyna.

GPW uruchamia program crowdfundingowy dla brokerów

Informacja o uruchomieniu nowego indeksu dla spółek technologicznych może nie zmieni obrazu rynku kapitałowego w Polsce, ale zapewne też nie zaszkodzi. Nowy indeks ma być odpowiedzią giełdy na trendy zachodzące w gospodarce, ale też na rynku kapitałowym.

WIGtech – polski Nasdaq?

Nie jest tajemnicą, że spółki technologiczne odgrywają obecnie decydującą rolę w gospodarce. Z informacji prasowej przesłanej przez GPW wynika także, że rośnie także ich rola na giełdzie – warto w tym miejscu o dużej popularności producentów gier komputerowych np. CD Project (producent Wiedźmina), czy 11 bit studios. Ale technologie to nie tylko gaming – to także rosnąca rola spółek biotechnologicznych, nowoczesnej farmacji, a także fintechów.

WIGtech będzie obejmował zmienną liczbę spółek. Ich udział będzie obliczany na podstawie liczby akcji w wolnym obrocie (free float). Udział największych spółek ograniczony będzie do 10%. WIGtech będzie indeksem cenowym, jego wartość bazowa zostanie ustalona na poziomie 10 tys. punktów. Wartość indeksu będzie publikowana w sposób ciągły, co minutę. Zmiany w indeksie dokonywane będą raz na kwartał.  Pierwszy skład portfela poznamy 14 czerwca.

W Indeksie znajdzie się 8 spółek gamingowych, 4 telekomunikacyjne, 23 informatyczne, 4 biotechnologicznie i 2 działające w obszarze tzw. nowych technologii.

W co zainwestowałby Kowalski?

Na świecie rośnie rola aplikacji, które ułatwiają proste inwestowanie. Najsłynniejsza z nich to Robinhood, które działa w USA, ale w Europie też coś się dzieje w tym temacie np. niedawno podbój serc inwestorów-konsumentów zapowiedziała australijsko-litewska platforma Evarvest. Skąd przeciętny konsument „inwestor”, który chce kupić akcje ma wiedzieć, co to jest WIG20? WIGtech bardziej przemawia to wyobraźni, więc może nie jest to taki zły pomysł…


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

wigtech-nowy-indeks-gieldowy-na-gpw