Ingencio to francuski producent terminali płatniczych i oprogramowania. Już wcześniej zakupem firmy miały być zainteresowane takie podmioty jak Natixis, Edenred, czy WolrdPay. Ostatecznie Ingenico znajdzie się pod kontrolą Wolrdline, które zapłaci za akwizycję akcjami i gotówką – w proporcjach 81% do 19%.

Powstanie nowy, wielki gracz na rynku płatniczym

Oba francuskie fintechy zatrudniają łącznie około 20 tys. pracowników w 50 krajach i oferują usługi płatnicze dla prawie 1 mln sprzedawców i ponad 1 tys. instytucji. Na połączenie obu podmiotów zgody muszą wydać jeszcze odpowiednie urzędy, ale wszystko wskazuje na to, że akwizycja dojdzie do skutku. Na czele nowej spółki stanie dotychczasowy prezes Worldline Gilles Garpinet.

Transakcja umocni pozycję obu firm na Starym Kontynencie. Ingenico to mocny gracz przede wszystkim na rynku niemieckim, francuskim i w krajach nordyckich. Z kolei Worldline rozwija się bardzo dynamicznie w Krajach Benelusku, Szwajcarii i Austrii, a działa także w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej i regionie Azji-Pacyfiku.

Akwizycja Ingenico to kolejny duży zakup Worldline w ciągu ostatnich lat. W 2018 roku francuski gigant płatniczy sfinalizował przejęcie SIX Payment Services za kwotę 2,7 mld dolarów. Dzięki tej transakcji w portfolio Worldline pojawiło się wiele nowych rozwiązań, czyli między innymi płatności mobilne, bramki płatnicze, czy terminale płatnicze.