Partner serwisu Visa dla biznesu

KNF i KIR łączą siły dla dobra fintechu. Będą rozwijać technologię blockchain

Fintek
Fintek
#Blockchain#Fintech#Fintek Reporter#KNF
Opublikowano: 29 sierpnia 2019, 16:37 Aktualizacja: 9 grudnia 2019, 13:26

Krajowa Izba Rozliczeniowa oraz Urząd Komisji Nadzoru Finansowego podpisały porozumienie o współpracy, która będzie dotyczyć rozwoju polskiej branży FinTech. W ramach środowiska określanego jako sandbox, KIR i KNF będą realizować między innymi projekty dotyczące wykorzystania technologii blockchain.

KNF i KIR łączą siły dla dobra fintechu. Będą rozwijać technologię blockchain

Umowę o współpracy symbolicznie podpisano na papierze, co jest zrozumiałe, ponieważ na razie nie da się zawierać tego typu kontraktów przy użyciu technologii blockchain.

KNF i KIR podpisują umowę o współpracy

W zakresie stosowania technologii rejestrów rozproszonych, KIR udostępni własną platformę blockchain, zintegrowaną z węzłem Hyperledger w KNF. Strony porozumienia deklarują także współpracę przy tworzeniu rozwiązań wspierających podmioty rynku płatniczego i finansowego w spełnianiu wymogów regulacyjnych (na przykład RODO) i procedur przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy – czytamy w komunikacie nadzorcy.

Na mocy porozumienia, KIR i KNF będą wspierać od strony merytorycznej i technologicznej realizację między innymi projektów obejmujących wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w obszarach regulacyjnych i nadzorczych. Wspólnym celem obu partnerów jest zwiększenie dynamiki rozwoju polskiego ekosystemu FinTech.

– Technologia blockchain pozwala tworzyć zaufane struktury danych, a jej zastosowanie w usługach cyfrowych to szansa na wzrost poziomu satysfakcji i bezpieczeństwa klientów. Również w regulacjach technologia blockchain może przyczynić się do zapewnienia przejrzystości oraz dobrej jakości danych, między innymi sprawozdawczych, przy jednoczesnym zapewnieniu ich niezaprzeczalności – mówi Jacek Jastrzębski, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

wspolpraca-knf-kir-fintech-blockchain