Specjalna sekcja dostępna jest pod tym adresem. Na dedykowanej podstronie znajdą się wszystkie informacje, z którymi powinien zapoznać się każdy inwestor rozpoczynający przygodę z crowdfundingiem.

Na stronie UKNF przeczytamy m.in. o tym, co to jest crowdfunding i do kogo jest skierowany? – Crowdfunding udziały („equity crowdfunding”) lub inwestycje udziałowe, to alternatywny model finansowania biznesu, który polega na zaangażowaniu indywidualnego inwestora w spółkę poprzez objęcie jej udziałów lub akcji. W zamian za wydane udziały spółka pozyskuje, co do zasady, bezzwrotny kapitał. Oznacza to, że z chwilą objęcia udziałów czy akcji przez inwestora, spółka przestaje być zobowiązana wobec nowego wspólnika z tytułu zwrotu zainwestowanych środków – czytamy na stronie KNF.

Crowdfunding zyskuje na popularności

W zamian za pozyskane środki, spółki oferują możliwość pomnożenia zainwestowanego kapitału, ale nie zawsze ma to pokrycie w rzeczywistości. Z uwagi na to, że rynek finansowania społecznościowego nad Wisłą dociera do coraz większej liczby osób, KNF udostępnia najważniejsze informacje dotyczące tej formy inwestycji. Urząd przypomina o podstawowych zasadach, czyli o tym, by inwestować tylko w te projekty, których model biznesowy jest dla inwestora zrozumiały; upewnić się, kiedy i na jakich zasadach można wyjść z inwestycji, jak również przestrzegać zasady generalnej, czyli nie inwestować więcej środków, niż można stracić.

Crowdfunding KNF Crowdfunding – zakładka na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.

Pojawienie się nowej zakładki zostało dobrze przyjęte przez ekspertów. Nie są to wytyczne dla spółek, bardziej dla „konsumentów oferty”, czyli potencjalnych inwestorów. Niemniej, fakt pojawienia się tego rodzaju zakładki to, może trochę spóźniona, ale bez wątpienia bardzo potrzebna inicjatywa. Wcześniej KNF uruchomił zakładkę dla sektora fintech.