Najbardziej wyczekiwaną nowością była chyba aktualizacja systemu operacyjnego dla iPhone’ów i innych urządzeń mobilnych. Osoby zgromadzone w kalifornijskim San Jose raczej nie mogą czuć się zawiedzione. Zdaniem obserwatorów było to najlepsze WWDC od wielu lat.

WWDC 2019 – nowy iOS 13

Nowa wersja oprogramowania iOS doczekała się wreszcie czarnego motywu. Co ważne jest on „całosystemowy”, co oznacza, że ciemny kolor zobaczymy nie tylko na ekranie głównym, ale także w galerii zdjęć, notatkach, czy kontaktach. iOS 13 ma być dużo szybszy od poprzedników. O 30% poprawiono tempo rozpoznawania twarzy przez Face ID, a ściąganie aplikacji z App Store ma trwać o połowę krócej. Same apki mają uruchamiać się znacznie szybciej, a aktualizacje będą zajmowały o 60% mniej miejsca. Brzmi ciekawie.

Użytkowników powinna zainteresować także nowa funkcja „Zaloguj z Apple”, która ma być odpowiedzią na podobne rozwiązania od Facebooka i Google. Biorąc pod uwagę wątpliwą reputacje wskazanych firm w zakresie ochrony prywatności, wydaje się, że pomysł Tima Cooka może być strzałem w dziesiątkę. Nowy sposób logowania ma być intuicyjny i w żaden sposób nie śledzić użytkowników.

iOS 13 to także nowe narzędzia do edycji filmów i zdjęć – pozwalające na przykład na obracanie materiałów wideo. Użytkownicy skorzystają też z nowej klawiatury Quick Path, która będzie przypominała Swift Key. Na klawiaturze będzie można pisać przesuwając po niej palcem. Apple zaktualizowało także aplikacje Apple Mail, Notes, iMessage i przeglądarkę Safari.

Nowy Mac Pro od Apple – cena daje do myślenia

Nowa wersja Mac Pro trafi do sklepów już na jesieni 2019 roku. Komputer wyposażono w procesor Intel Xeon z 28 rdzeniami i nową kartę graficzną Afterburner, która może przetwarzać 6 mld pikseli na sekundę. Z kolei pamięć RAM Maca Pro to aż 1,5 terabajta. Zastanawiacie się pewnie ile to cacko może kosztować? Ceny w USA mają zaczynać się od 6 tys. dolarów.

Przy okazji prezentacji nowego Maca, Apple pokazało również nowy system operacyjny MacOS Catalina. Główne zmiany to zlikwidowanie iTunes i podzielenie jego funkcji na aplikacje: Apple Music, Apple TV i Apple Podcast.

Firma z Cupertino zaprezentowała także nowy system operacyjny dla iPadów – iPadOS i nowe funkcje oprogramowania dla Apple Watchy – watchOS 6. Na smartwatchach Apple będzie można słuchać audiobooków i notatek głosowych. Konferencja WWDC 2019 potrwa do 8 czerwca.

PRZEJDŹ DO SKLEPU APPLE I CIESZ SIĘ NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI SPRZĘTEM