Zdaniem ekspertów płatności cyfrowe oparte m.in. o karty płatnicze umożliwiające dokonanie płatności kryptowalutami, czy też płatności biometryczne i te oparte o QR kody, mają bardzo duży potencjał rozwoju. Szacowane wydatki za pomocą tych metod płatności mogą globalnie osiągnąć kwotę nawet 18 bln USD rocznie – czytamy w artykule CNBC.

Visa podała w środę, że w pierwszej połowie 2021 roku krytptowalutami zapłacono za dobra i usługi o wartości 1 mld USD przy wykorzystaniu kart płatniczych podpiętych do kryptowalutowych portfeli cyfrowych. Z artykułu dla CNBC wynika, że Visa pracuje nad stworzeniem ekosystemu, który sprawi, że kryptowaluty będą bardziej użytecznym środkiem płatniczym.

Kryptowaluty daleko od szczytu, ale ekosystem wciąż się rozwija

Pomimo problemów regulacyjnych i PR-owych, rynek kryptowalut nie zatrzymuje się. Chociaż bitcoin jest daleko od szczytu z kwietnia, gdy jego kurs wyniósł 65 tys. USD (obecnie 32 tys. USD), to wciąż kapitalizacja głównych kryptowalut to prawie 1 bln USD.

Z badań Mastercard wynika, że aż 93 proc. konsumentów z Ameryki Północnej planują wykorzystać kryptowaluty lub inne wschodzące metody płatności. Z raportu przytoczonego przez CNBC wynika także, że 75 proc. milenialsów wykorzystywałoby kryptowaluty do płatności, gdyby je lepiej rozumiało.

Zarówno Visa, jak i Mastercard pracują nad rozwiązaniami, które umożliwiają dokonanie płatności kartami podpiętymi do źródła pieniądza, którym są kryptowaluty. Visa w marcu została pierwszą siecią płatniczą, która przetwarza transakcje w USD Coin. W lutym wprowadzenie jeszcze w 2021 roku możliwości rozliczenia transakcji dokonywanych za pomocą kryptowalut zapowiedział także Mastercard.

Przypomnijmy, że to właśnie zapowiedzi i działania zmierzające do włączenia kryptowalut do mainstreamu płatniczego zapoczątkowały wielką falę wzrostów kursów. Płatności kryptowalutami dostępne są m.in. za pośrednictwem PayPala, który wdrożył tę funkcję na początku 2021 roku.