Dla porównania w pierwszych trzech miesiącach 2020 roku Visa zanotowała dochód netto na poziomie 3,1 mld dolarów, a przychody oscylowały w granicach 5,85 mld USD. Niemniej najnowsze wyniki przebiły oczekiwania analityków, którzy prognozowali przychody na poziomie 5,56 mld dolarów.

Pełną prezentację z wynikami Visa za II kwartał roku podatkowego 2021 można znaleźć tutaj.

Visa prezentuje wyniki. Rośnie liczba transakcji

Visa zanotowała także wzrost liczby przetworzonych transakcji o 8% rok do roku. Spadła jednak popularność transakcji międzynarodowych – o 11% r/r. Firma porównuje obecne dane także do roku 2019 – czyli ostatnich danych niedotkniętych pandemią COVID 19 (w marcu 2020 dało się już odczuć skutki pandemii). W porównaniu do pierwszych trzech miesięcy 2019 roku obecnie liczba transakcji i przetworzonych płatności wzrosła o 16%.

Podczas konferencji wynikowej Al Kelly, dyrektor generalny Visa, zwracał także uwagę na działalność spółki w obszarze kryptowalut. Visa pracuje nad takimi rozwiązaniami jak rozliczenia za pomocą stablecoinów, możliwość sprzedaży i kupna kryptowalut, projekty z obszaru CBDC (cyfrowe waluty banków centralnych) oraz API dla instytucji finansowych w obszarze krypto (Crypto API).

Visa ma już prowadzić rozmowy z bankami centralnymi na temat CBDC i widzi swoją dużą rolę w tego typu projektach. Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu firma opublikowała swoje wytyczne odnośnie CBDC, a według nich płatności cyfrowymi walutami można dokonywać także offline. Inne zdanie na ten temat ma przykładowo szwedzki Riksbank, który rozwija e-koronę wraz z dodatkowym systemem do monitorowania transakcji online.