Co dokładnie orzekł TSUE? Sędziowie Trybunału stwierdzili między innymi, że kredytobiorca może rościć sobie prawo do unieważnienia umowy kredytowej z bankiem z powodu nieuczciwych klauzul w umowach konsumenckich – ale to polskie sądy będą podejmowały ostateczne decyzje w tej sprawie.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym wyrokiem TSUE w sprawie kredytów frankowych, który można znaleźć tutaj.

Komunikat KNF w sprawie wyroku TSUE

O ile wyrok TSUE można uznać za mniej lub bardziej korzystny dla frankowców, o tyle jest on nie po myśli banków działających w Polsce. Według Związku Banków Polskich orzeczenie Trybunału może oznaczać dla banków dodatkowe koszty w wysokości nawet 60 miliardów złotych. Więcej o potencjalnych skutkach decyzji Trybunału w sprawie kredytów frankowych pisaliśmy w podlinkowanym tekście W związku z takimi obawami głos w całej sprawie postanowił zabrać KNF.

– W ocenie Komisji Nadzoru Finansowego sektor bankowy w Polsce jest dobrze skapitalizowany i bezpieczny. Polityka realizowana od długiego czasu przez Komisję i inne instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego spowodowała, że banki z dużym udziałem kredytów walutowych zostały zobowiązane do posiadania odpowiednich kapitałów, co jest czynnikiem ograniczającym ryzyko związane z tymi kredytami. W efekcie tych działań sektor bankowy jest przygotowany na wydane 3 października 2019 r. orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące kredytów indeksowanych do waluty obcej – uspokaja nadzorca.

Pełny komunikat KNF można znaleźć tutaj.

KNF o polskim sektorze bankowym i kredytach frankowych

KNF wskazuje działania podjęte przez nadzór, w celu zabezpieczenia polskiego sektora bankowego. Chodzi między innymi o wyznaczenie kwoty dodatkowego wymogu kapitałowego na ryzyko związane z portfelem kredytów walutowych, czy prowadzoną przez nadzór konsekwentną politykę dywidendową, która spowodowała silne wzmocnienie bazy kapitałowej banków. Urząd przypomina także o dwóch rekomendacjach, w których zaadresował zagrożenia związane z kredytami denominowanymi lub indeksowanymi do waluty obcej (chodzi o Rekomendację S i Rekomendację T).

– Działania KNF i innych instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego znacząco wzmocniły bazę kapitałową banków komercyjnych, co pozytywnie wpłynęło na stabilność całego sektora bankowego w Polsce, jak i na zewnętrzne oceny krajowego systemu finansowego – zarówno jako całości, jak i jego poszczególnych instytucji. Silna baza kapitałowa banków oznacza zdolność do absorpcji potencjalnych strat. Jest to istotny czynnik obniżający ryzyko systemowe, który pozwala na utrzymanie zaufania do systemu finansowego (w tym do sektora bankowego) i stabilnej sytuacji gospodarczej kraju. Stan ten potwierdzają w ostatnich opiniach agencje ratingowe: Moody’s, S&P oraz Fitch – wyjaśnia UKNF.