O sprawie pisze Dziennik.pl. Decyzja może być sporym problemem dla banków i dużą ulgą dla osób, które zaciągnęły kredyty we franku szwajcarskim.

Wyrok TSUE niekorzystny dla polskiego sektora bankowego?

W maju rzecznik generalny TSUE wydał opinię korzystną dla frankowiczów. Co prawda opinia rzecznika nie jest wiążąca dla samego Trybunału, ale w większości przypadków jego orzecznictwo jest zgodne z opiniami. Jeśli i tym razem wyrok TSUE będzie zgodny z opinią rzecznika, to kredyty frankowe udzielane przez polskie banki będą mogły zostać przewalutowane na złote, a ich oprocentowanie będzie wciąż po ujemnej stopie LIBOR – pisze Dziennik.pl.

Wyrok Trybunału może być brzemienny w skutkach dla polskiego sektora bankowego. Dziennik.pl przypomina stanowisko Związku Banków Polskich, według którego orzeczenie TSUE zgodne z opinią rzecznika może oznaczać dla banków dodatkowe koszty w wysokości nawet 60 miliardów złotych.

Z kolei Bankier.pl przypomina, że bankami, które posiadają największe obciążenie kredytami indeksowanymi są mBank i Bank Millennium – odpowiednio niespełna 17% i lekko ponad 26% całego portfela. Według danych Biura Informacji Kredytowej na koniec ubiegłego roku łączna wartość kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich wynosiła około 107,1 mld złotych (zdecydowanie najwięcej spośród walutowych kredytów mieszkaniowych) – podaje Bankier.pl.