Partner serwisu Visa dla biznesu

Xiaomi chce wejść na giełdę w Hongkongu

Asia Stankiewicz
Asia Stankiewicz
#Fintech
Opublikowano: 4 maja 2018, 09:53 Aktualizacja: 21 lutego 2019, 22:45

Xiaomi planuje wejść na giełdę w Hongkongu. Analitycy szacują, że chiński potentat w produkcji smartfonów może uzyskać z tego nawet 10 mld USD. Czy będzie to największy debiut giełdowy tego roku?

Xiaomi wejdzie na giełdę w Hongkongu?

Szacunkowa giełdowa wycena spółki stawia ją na trzecim miejscu pod względem wielkości na świecie wśród spółek technologicznych. Będzie to największa emisja publiczna akcji odkąd Alibaba – chińska firma zajmująca się sprzętem elektronicznym, w 2014 roku zebrała 25 mld USD, dzięki IPO. O sprawie informuje serwis TechCrunch.

Xiaomi uzyska 10 mld USD?

Serwis podaje, że firma złożyła już potrzebne dokumenty, jednak póki co nie ujawnia proponowanych danych finansowych. Eksperci i analitycy szacują, że Xiaomi planuje pozyskać 10 mld USD. Firma działa inaczej niż większość producentów smartfonów. Swoje urządzenia sprzedaje z niewielką marżą, a opiera się na usługach z czego czerpie zyski. Prócz produkcji smartfonów zajmuje się również płatnościami i przesyłaniem strumieniowym. Firma twierdzi, że użytkownicy Xioami są aktywni na swoich telefonach przez 4,5 h dziennie, a 1,4 mln klientów posiada co najmniej pięć podłączonych urządzeń.

Xiaomi jest głównym graczem na rynku chińskim oraz indyjskim. Ponad to występuje w Europie i planuje wejść na rynek amerykański. Czy będzie konkurencją dla firmy Apple? Przychody firmy w ubiegłym roku wynosiły 18 mld USD.

 

Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

xiaomi-chce-wejsc-na-gielde-w-hongkongu