Partner serwisu Visa dla biznesu

Xiaomi chce wejść na giełdę w Hongkongu

Asia Stankiewicz
Asia Stankiewicz
#Fintech
Opublikowano: 4 maja 2018, 09:53 Aktualizacja: 21 lutego 2019, 22:45

Xiaomi planuje wejść na giełdę w Hongkongu. Analitycy szacują, że chiński potentat w produkcji smartfonów może uzyskać z tego nawet 10 mld USD. Czy będzie to największy debiut giełdowy tego roku?

Szacunkowa giełdowa wycena spółki stawia ją na trzecim miejscu pod względem wielkości na świecie wśród spółek technologicznych. Będzie to największa emisja publiczna akcji odkąd Alibaba – chińska firma zajmująca się sprzętem elektronicznym, w 2014 roku zebrała 25 mld USD, dzięki IPO. O sprawie informuje serwis TechCrunch.

Xiaomi uzyska 10 mld USD?

Serwis podaje, że firma złożyła już potrzebne dokumenty, jednak póki co nie ujawnia proponowanych danych finansowych. Eksperci i analitycy szacują, że Xiaomi planuje pozyskać 10 mld USD. Firma działa inaczej niż większość producentów smartfonów. Swoje urządzenia sprzedaje z niewielką marżą, a opiera się na usługach z czego czerpie zyski. Prócz produkcji smartfonów zajmuje się również płatnościami i przesyłaniem strumieniowym. Firma twierdzi, że użytkownicy Xioami są aktywni na swoich telefonach przez 4,5 h dziennie, a 1,4 mln klientów posiada co najmniej pięć podłączonych urządzeń.

Xiaomi jest głównym graczem na rynku chińskim oraz indyjskim. Ponad to występuje w Europie i planuje wejść na rynek amerykański. Czy będzie konkurencją dla firmy Apple? Przychody firmy w ubiegłym roku wynosiły 18 mld USD.

 

Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

xiaomi-chce-wejsc-na-gielde-w-hongkongu