Odsetek przejazdów opłacanych automatycznie może się jeszcze zwiększyć, ponieważ do końca września 2020 r. obowiązują preferencyjne stawki dla wszystkich korzystających z automatycznych płatności Autopay na A4. Kierowcy mogą zaoszczędzić od 3 do 5 zł na każdej bramce – czytamy w komunikacie.

Autopay ma już 300 tys. użytkowników

Za pośrednictwem Autopay, od początku jej działania, opłacono łącznie prawie 5 milionów przejazdów na dwóch polskich autostradach. W ostatnich trzech miesiącach (od kwietnia do czerwca), a więc w okresie obowiązywanie ograniczeń w przemieszczaniu się, najwięcej przejazdów odbywało się w piątki (17 proc.). Popularne były również środy i czwartki – po 16 proc. Najmniej przejazdów odbywało się w soboty (11 proc.).

Aby przejechać autostradą bez potrzeby zatrzymywania się przy bramkach, należy zainstalować w telefonie bezpłatną aplikację Autopay. Następnie użytkownik powinien założyć w niej swoje konto i dodać swój pojazd (markę i nr rejestracyjny) oraz kartę płatniczą (debetową lub kredytową), z której środki za przejazd będą pobierane automatycznie po zakończonym przejeździe. Podczas podróży nie trzeba uruchamiać aplikacji, ani nawet mieć przy sobie telefonu, na który została pobrana aplikacja. Dzięki kamerom przy bramce system automatycznie rozpozna numer rejestracyjny pojazdu i podniesie szlaban (tzw. videotolling).

System działa na autostradach AmberOne A1 oraz A4 Katowice – Kraków. Rozwiązanie Autopay zostało także wdrożone jako integralna część aplikacji mobilnych dwóch banków: EnveloBanku (Bank Pocztowy) i Banku Millennium.