PSD2 przez niektórych entuzjastów zapowiadane było jako rewolucja, która po 14 września przyniesie deszcz nowych usług finansowych dostarczanych przez fintechy. Dziś już wiemy, że rewolucji nie będzie, a należy przygotować się na ewolucję, która codziennie zmaga się z problemami prawnymi, technologicznymi i biznesowymi.

Kontomatik o PSD2 podczas Fintech Brunch #3

Między innymi o tym mówił podczas Fintech Brunch #3 Patryk Pietrzak, członek zarządu Kontomatik – czyli fintechu z polskim rodowodem, który jako pierwszy uzyskał wpis do rejestru AISP prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Rejestr AISP zrzesza podmioty świadczące usługę dostępu do informacji o rachunku, czyli jedną z dwóch głównych usług, którą wprowadza na rynek dyrektywa PSD2.

Taką samą licencję Kontomatik uzyskał na Litwie. W związku z tak dużym doświadczeniem przedstawiciele firmy – Patryk Pietrzak i Marek Majde uchylili rąbka tajemnicy na temat open bankingu w praktyce. Nie bez przyczyny tytuł ich prezentacji zaczynał się słowami „Trud, pot i śmiech do łez…”.

Przecieranie szlaków i odkrywanie API to ciężka praca, a sam entuzjazm to za mało. Nawet małe sukcesy w open bankingu to kilkadziesiąt pokonanych barier technologicznych (w tym językowych), setki godzin pracy programistów i tysiące wymienionych mejli – mówili przedstawiciele Kontomatika w trakcie Fintech Brunch #3.

Pełna relacja z Fintech Brunch #3 dostępna jest tutaj.