W pierwszym etapie wdrożenia, nowe rozwiązanie pojawiło się już w autobusach Dolnośląskich Linii Autobusowych (łącznie 44 bileterki EMAR 205) oraz na stacji PKS Gdańsk – w sumie 20 urządzeń, w tym zarówno bileterki EMAR 205, jak i kasy dworcowe – czytamy w komunikacie.

Płatności bezgotówkowe na dworcach i w autobusach PKS

Za wprowadzenie tego rozwiązania odpowiada firma SIX Payment Services należącą do grupy Worldline. Obecnie do 20 terminali funkcjonujących w ramach tego rozwiązania, można otrzymać za darmo na 12 miesięcy. Wszystko za sprawą Programu Polska Bezgotówkowa, z którego skorzystało już ponad 200 tys. przedsiębiorców.

W związku z niedawnym podwyższeniem przez Mastercard i Visę limitu dla transakcji zbliżeniowych, przy których nie jest potrzebna autoryzacja PIN-em, do 100 złotych, większość transakcji może odbywać się też jeszcze szybciej w sposób bezdotykowy. Płatności bezgotówkowe oznaczają również brak konieczności wydawania reszty a także obrotu gotówką i jej przechowywania, co pozwala ograniczyć ryzyko epidemiologiczne, a także ryzyko kradzieży – zwraca uwagę Wordline.

Na początku kwietnia pisaliśmy o wyposażeniu wszystkich pociągów Kolei Dolnośląskich w terminale płatnicze – dostawcą mobilnych urządzeń płatniczych również była spółka SIX Payment Services. Nowe terminale pojawiły się także w pociągach PKP Intercity, dzięki czemu kontrola i sprzedaż biletów ma przebiegać szybciej i sprawniej.

Z kolei jeśli chodzi o komunikację miejską, to w tym przypadku także można wspomnieć o kilku ciekawych wdrożeniach nowych systemów biletowych. Jako przykłady wystarczy podać możliwość zapisywania biletów na karcie płatniczej w Białymstoku, czy Wrocławiu, a także pilotażowy system w Rzeszowie – pozwalający płacić tylko za faktyczną liczbę przejechanych przystanków.