Jak skorzystać ze sklepu? Najpierw musimy zainstalować aplikację Take&Go i przejść proces rejestracji – podać podstawowe dane, takie jak imię i nazwisko, czy numer karty płatniczej, która będzie obciążana podczas dokonywania zakupów. Do placówki wchodzimy za pomocą zeskanowania kodu QR, wygenerowanego w aplikacji. Apka jest dostępna na systemu Android i iOS.

Sklep Tak&Go jest już dostępny dla wszystkich klientów

Po wejściu do sklepu musimy ponownie zeskanować kod QR – żeby przejść do miejsca, w którym znajdują się towary. Następnie wybieramy potrzebne produkty i pakujemy do torby. Co ważne nie trzeba ich wypakowywać przy kasie, ponieważ cały asortyment został wyposażony w tagi RFID, które są automatycznie sczytywane na koniec zakupów.

Aby zakończyć przygodę w Take&Go należy ponownie zeskanować kod QR przy kasie i postawić torbę z produktami na specjalnie wyznaczonej półce – system automatycznie naliczy nam wszystkie zakupione towary. Potwierdzamy transakcję na ekranie dotykowym, po czym bramki przy wyjściu otwierają się automatycznie. Brzmi naprawdę interesująco.

Na razie w sklepie jest dostępny głównie asortyment spożywczy i dania gotowe. W Take&Go nie kupimy ani papierosów ani alkoholu. O bezpieczeństwo produktów dbają zainstalowane w placówce kamery, a pracownicy pojawiają się tylko w wyznaczonych godzinach, aby uzupełnić towary na półkach. Sklep jest otwarty przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Za projektem stoi poznańska spółka Surge Cloud, a docelowo takie placówki mają się pojawić także w innych dużych miastach w Polsce.

Take&Go to pierwszy całkowicie samoobsługowy sklep w naszym kraju, chociaż dostępne są już podobne usługi. Nie trzeba daleko szukać, ponieważ również w Poznaniu działa sklep Bio Family, czyli samoobsługowy i całodobowy supermarket. Aby skorzystać ze sklepu trzeba wyrobić specjalną kartę, która odblokuje drzwi w godzinach nocnych, kiedy obsługa opuszcza sklep.