O sprawie poinformował Rafał Brzoska, prezes InPost, w rozmowie z Bloombergiem. Firma dostarczy przesyłki z Amazon.pl – zarówno do paczkomatów, jak i do domów klientów. Umowa obejmuje tylko dostawy realizowane na terenie Polski.

Amazon.pl nawiązuje współpracę z InPostem

Amazon.pl zadebiutował pod koniec stycznia 2021 roku. Porozumienie na linii Amazon-InPost pokazuje, że amerykański gigant ma ambitne plany rozwoju na polskim rynku. Umożliwienie popularnych metod dostawy powinno pomóc Amazonowi w osiągnięciu szybkiego wzrostu wolumenu zamówień nad Wisłą – czytamy w artykule Bloomberga.

InPost ma już umowę z Allegro, ale zdaniem Rafała Brzoski porozumienie z Amazonem nie odbije się negatywnie na relacjach z innymi gigantem e-commerce. Bloomberg podaje, że obecnie około 70% towarów zamawianych na Allegro jest dostarczana właśnie dzięki paczkomatom InPost.

Co więcej Allegro zamierza uruchomić własną sieć automatów na paczki, co według Rafała Brzoski jest jedynie dywersyfikacją rynku – nie oznacza zakończenia współpracy z InPostem. Swoją własną sieć skrytek na paczki w Polsce planuje udostępnić także Alibaba Group, właściciel platformy AliExpress. Rynek się zagęszcza.

Kilka dni temu InPost zadebiutował na giełdzie w Amsterdamie. Od momentu IPO wartość firmy wzrosła o około 24% i obecnie spółka Rafała Brzoski jest wyceniana na około 9,9 mld euro. Teraz InPost planuje ekspansję w Europie Zachodniej – między innymi w Wielkiej Brytanii i Francji.