Jednak ofiarą udanego ataku hakerskiego jest nie tylko użytkownik urządzenia mobilnego. Skutki są bardzo kosztowne również dla biznesu, bo wiele firm opiera swoje działania na aplikacjach mobilnych. Straty, jakie mogą ponieść przedsiębiorstwa, nie wiążą się tylko z finansami. Cierpi również wizerunek firmy, a utracona reputacja często jest trudna do odzyskania. Bezpieczeństwo danych wrażliwych jest kluczowe dla prawidłowego działania biznesu i stanowi bardzo ważny powód, aby inwestować w ochronę aplikacji mobilnych i usług online.

Oszustwa na zdalny pulpit

Wśród ataków na aplikacje mobilne, bardzo popularne są oszustwa na zdalny pulpit. Wykorzystując to narzędzie, haker przejmuje pełną kontrolę nad urządzeniem.

Stanowi to zagrożenie zarówno dla indywidualnych użytkowników jak i dla firm. Stosując różne socjotechniki, oszuści nakłaniają do instalacji programu do zdalnego pulpitu, a następnie przejmują poufne informacje i kradną pieniądze. Więcej informacji na temat tego rodzaju oszustwa możecie przeczytaj tutaj.

Zhakowany telefon

Przebieg ataku przy użyciu złośliwego oprogramowania przedstawimy na przykładzie pana Jakuba.

Pan Jakub otrzymał SMS od oszustów podszywających się pod jego bank. W wiadomości była informacja o konieczności przeprowadzenia aktualizacji i link do strony z której można było ją pobrać. Pan Jakub kliknął w link i wszedł na stronę. Witryna wyglądała identycznie jak strona jego banku. Zawierała logotypy i design oryginalnej platformy. Na stronie była ta sama informacja, którą pan Jakub przeczytał w wiadomości SMS i duży przycisk “pobierz aktualizację”. Po pobraniu i instalacji aktualizacji, nie zwracając większej uwagi Pan Jakub, przekazał zgodę na pełną kontrolę nad urządzeniem. Nieświadomie umożliwił hakerom pełny dostęp do swojego konta bankowego. W ten sposób, hakerzy poprzez złośliwe oprogramowanie uzyskali dostęp do telefonu pana Jakuba.

Zainstalowane oprogramowanie hakerów monitorowało każdy ruch Pana Jakuba. Gdy wprowadził dane logowania do bankowości, login oraz hasło zostały przechwycone przez oszustów. Mając dane logowania i dostęp do zarządzania SMS’ami, już bez udziału pana Jakuba, hakerzy mogli realizować wszystkie operacje na koncie bankowym. Pan Jakub nie widział przychodzących wiadomości SMS z kodami autoryzacyjnymi bo ukrywali je oszuści. Nie miał pojęcia o wykonywanych operacjach na jego koncie i o tym, że właśnie został okradziony.

Oszuści podszywają się pod różne marki, żeby masowo przejmować smartfony. Eksperci cyberbezpieczeństwa opisali podobny atak hakerów z wykorzystaniem znanej aplikacji do zamawiania jedzenia. Możecie o nim przeczytać tutaj.

BANER PREBYTES1

Emulatory – czym są i dlaczego mogą być zagrożeniem?

Emulatory to użyteczne narzędzia, stosowane głównie w obszarze gier wideo. W dużym skrócie, emulatory służą do tworzenia wirtualnego urządzenia. Bardzo popularne jest emulowanie telefonu z systemem Android na komputerze działającym z systemem Windows. Nie mając ograniczeń, hakerzy mogą emulować dowolny typ i ilość urządzeń.

Oszuści korzystając z fałszywych urządzeń, okradają serwisy internetowe i omijają ich zabezpieczenia. Pojedyncze działanie człowieka, zostaje zastąpione wieloma emulatorami. Mnożąc wirtualne urządzenia, cyberprzestępcy są w stanie automatycznie sprzedawać i kupować waluty w ogromnej ilości transakcji. Tego typu działanie może manipulować kursami walut. W przypadku udanego ataku kantory (lub giełdy) ponoszą milionowe straty.

Wykrywanie emulatorów jest niezbędne aby blokować uruchamianie aplikacji mobilnych w sztucznych środowiskach. Zapobiega to nadużyciom i nieuczciwym transakcjom.

Jak chronić biznes przed atakami hakerów?

Złożoność ataków hakerskich na aplikacje mobilne stanowi duże wyzwanie. PREBYTES doskonale zna problemy, z jakimi mierzą się biznesy i twórcy aplikacji. Dlatego stworzył rozwiązanie które chroni aplikacje mobilne – Mobile Application Security (MAS).

Mobile Application Security to pakiet ochrony aplikacji, kierowany do firm, które cenią komfort i bezpieczeństwo prowadzenia biznesu online. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych mechanizmów, rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo aplikacji i danych użytkowników. Mobile Application Security wykrywa zagrożenia, również te na rynku polskim.

Skuteczna ochrona aplikacji przed atakami hakerskimi minimalizuje ryzyko kradzieży środków i danych wrażliwych. Tym samym, redukuje koszty związane z odszkodowaniami, obsługą oszustw i reklamacji. Przekłada się na mniejsze straty finansowe oraz oszczędność czasu.

Stosując ochronę od PREBYTES, firma powierza bezpieczeństwo ekspertom i skupia się na rozwoju biznesu.

BANER PREBYTES2

Pełna ochrona w jednym rozwiązaniu – Mobile Application Security (MAS)

Mobile Application Security to pełna ochrona aplikacji i jej klientów przed wszystkimi zagrożeniami (fraudy, emulatory, złośliwe aplikacje, oszustwa z wykorzystaniem zdalnych pulpitów). Rozwiązanie eliminuje skuteczne ataki hakerskie, kradzieże danych i oszustwa.

Mobile Application Security składa się z dowolnie konfigurowalnych elementów, z których każdy odpowiada za inny aspekt bezpieczeństwa. PREBYTES dostarcza łatwą do wdrożenia bibliotekę dla systemów Android oraz iOS.

Mobile Application Security zapewnia bezpieczeństwo danych klientów, bez naruszania ich prywatności. Jest zgodne z zasadą privacy by design. Ochrona jest realizowana automatycznie i nie wpływa negatywnie na UX. Rozwiązanie jest proste do uruchomienia i łatwe w konfiguracji.