Testy Żappka Pay rozpoczęły się w drugiej połowie maja w 5 sklepach sieci – 3 w Poznaniu i 2 w Warszawie. Od strony użytkowników zaproszonych zostało do nich kilkadziesiąt osób. Wśród nich znaleźli się pracownicy Żabka Polska i firm biorących udział w tworzeniu usługi. W kolejnej fazie do testów dołączyli także klienci korzystający z aplikacji żappka, którzy robią zakupy w tych sklepach.

Jak działa Żappka Pay?

Mechanizm działania Żappka Pay jest bardzo prosty. W aplikacji żappka należy podłączyć kartę płatniczą, a następnie zabezpieczyć ją numerem PIN, skanem twarzy lub odciskiem palca. Aplikację wyróżnia możliwość dodania karty na kilka wygodnych sposobów tj. za pomocą zdjęcia czy NFC (przez zbliżenie karty do telefonu). Podłączenie karty i płacenie za pośrednictwem aplikacji jest bezpieczne, a cały proces jest obsługiwany przez firmę First Data.

Dzięki Żappka Pay jednym skanowaniem aplikacji będzie można płacić za zakupy, zbierać punkty lojalnościowe oraz korzystać z promocji przygotowanych dla użytkowników żappki. Aplikacja cieszy się sporym zainteresowaniem użytkowników od samego momentu jej wprowadzenia na rynek w minionym roku. Obecnie korzysta z niej blisko 3 mln użytkowników.

Swój własny system płatności rozwijają także inne sieci. Przykładowo Lidl wdrożył rozwiązanie Lidl Pay we wszystkich sklepach sieci kilka tygodni temu. Usługa pozwala na dokonywanie transakcji z wykorzystaniem aplikacji mobilnej Lidl Plus, w oparciu o kody QR.