O sprawie piszą między innymi The Guardian, czy Daily Mail. Wzrost opłat będzie znaczący. W przypadku kart kredytowych zwiększą się one z 0,3% do 1,5%. Z kolei przy płatności kartą debetową interchange wzrośnie z 0,2% do 1,15%. Zmiany dotyczą transakcji online, realizowanych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, kartami Mastercard wydanymi w Wielkiej Brytanii.

Rosną opłaty interchange dla brytyjskich kart Mastercard

Wzrost opłat interchange może zatem uderzyć w brytyjskich klientów, którzy kupują online w sklepach z Unii Europejskiej. Zmiany nie dotyczą transakcji wykonywanych stacjonarnie, ani tych lokalnych – przeprowadznaych na terenie Wielkiej Brytanii. Na razie nie wiadomo czy na podobny ruch zdecyduje się także Visa.

Opłaty interchange pobierane są przez banki wydające karty płatnicze, a uiszcza ją akceptant, czyli podmiot przyjmujący płatność. Od 2015 roku maksymalne stawki interchange na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego były narzucone przez Unię Europejską. Po brexicie przestały one jednak obowiązywać Wielką Brytanię.

Zgodnie z zapewnieniami Mastercard podwyżki mają być odczuwalne tylko dla firm z EOG, które sprzedają w Wielkiej Brytanii. Zmiany mają być niezauważalne dla klientów. W artykule Guardiana czytamy jednak, że zdaniem niektórych organizacji konsumenckich koszty zostaną ostatecznie przerzucone na klientów – na przykład poprzez podniesienie cen.