KNF wybrał 8 podmiotów, wśród których znalazły się banki, akceleratory i fundacje. Pełna lista została ogłoszona już w piątek na Kongresie 590.

Operatorzy piaskownicy regulacyjnej. Kogo wybrał KNF?

Operatorami piaskownicy zostały następujące firmy: PKO Bank Polski, Bank Pekao, The Heart (wspólnie z Mastercard), BGŻ BNP Paribas, Alior Bank, Citi Handlowy, Huge Thing i Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości BusinessCaddy.

Do obowiązków operatorów należy wybór fintechów i przedstawienie ich KNF-owi, rozwijanie produktów wspólnie z fintechami, akceleracja, pomoc w wejściu na rynek i ewentualnie w ekspansji zagranicznej. W zależności od specjalizacji operatora będzie on służył pomocą w określonych dziedzinach.

Na przykład The Heart, wspólnie z partnerami – Mastercard, EY i kancelarią Bird & Bird skupią się na wsparciu fintechów w ekspansji do krajów Unii Europejskich, dostarczeniu infrastruktury testowej (np. w realizacji transakcji płatniczych oraz wydawnictwa kart płatniczych) oraz pomocy w kwestiach prawnych, na przykład odnośnie wymogów formalnych stawianych przed spółkami z branży fintech.

Operatorzy nie mogą pobierać od fintechów żadnych opłat za akcelerację i przeprowadzone szkolenia. Mogą natomiast nabyć część udziałów w danej spółce. Pierwsze fintechy mają rozpocząć testy swoich rozwiązań już na początku przyszłego roku.

Pierwsza runda naboru na operatorów piaskownicy zakończyła się 9 listopada. KNF nie wyklucza jednak kolejnej rekrutacji, ponieważ liczba operatorów jest nieograniczona. Co więcej na linii KNF – Ministerstwo Finansów trwają konsultacje na temat tzw. Piaskownicy 2.0. Więcej na temat samego projektu można przeczytać tutaj.