Zopa to prawdziwy dinozaur na rynku FinTech. Firma powstała w 2005 roku i jest uznawana za jednego z najstarszych przedstawicieli branży pożyczek P2P. Zopa coraz aktywniej wchodzi także w usługi bankowe – teraz obok pożyczek będzie mogła zaoferować konta oszczędnościowe (jeszcze w tym tygodniu) oraz karty kredytowe (do końca 2020 roku).

Fintech Zopa z licencją bankową w Wielkiej Brytanii

Zopa otrzymała już tymczasową licencję bankową od Financial Conduct Authority (brytyjski odpowiednik KNF) w 2018 roku, ale dopiero teraz udało się pozyskać pełnoprawne zezwolenie na świadczenie usług bankowych. Lendtech celuje przede wszystkim w młodych klientów i chce im zaoferować usługi cyfrowe w zakresie obsługi kart kredytowych – podaje Financial Times.

W grudniu zeszłego roku serwis Pymnts informował o planowanej inwestycji, dzięki której Zopa miała pozyskać 130 mln funtów. Pieniądze miały zostać wykorzystane na przekształcenie spółki w pełnoprawny challenger bank. Wcześniej, w 2018 roku firma zamknęła dofinansowanie w kwocie 60 mln funtów, a od swojego powstania pozyskała już w sumie ponad 200 mln GBP.