W Rzeczpospolitej czytamy, że udostępnienie nowego rozwiązania będzie ogromnym przedsięwzięciem informatycznym. Wyzwaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa, aktualizacji i kompatybilności z różnymi modelami urządzeń i systemami. Zgodnie z informacjami Rzeczpospolitej nowa aplikacja pozwoli płatnikom na sprawdzenie salda w ZUS i opłacenie składek za pomocą płatności elektronicznych.

Rozpoczyna się cyfrowa rewolucja w ZUS

Zmiany mają nastąpić już w połowie 2020 roku. Nowe rozwiązanie odciąży przedsiębiorców przy składaniu comiesięcznych deklaracji do ZUS. Płatnicy otrzymają z ZUS informacje o wysokości zobowiązań w danym miesiącu, po czym wystarczy wykonać przelew na wskazaną kwotę. Nie trzeba się będzie martwić o prawidłowość rozliczeń, czy konieczność ich korekty – podaje Rzeczpospolita.

Z informacji gazety wynika, że w następnej kolejności ZUS skupi się na udostępnieniu aplikacji dla lekarzy, w celu wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Docelowo apka ma przekształcić się w mobilną Platformę Usług Elektronicznych, która będzie ułatwiała obieg informacji z ZUS albo między płatnikiem i lekarzem – czytamy w czwartkowej Rzeczpospolitej.

To nie jedyne ułatwienia wprowadzane przez ZUS. Warto przypomnieć, że od listopada bieżącego roku przedsiębiorcy mogą już uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w składkach ZUS online – za pośrednictwem strony Biznes.gov.pl. Usługa jest bezpłatna, a wniosek można potwierdzić za pomocą Profilu Zaufanego.