Partner serwisu Visa dla biznesu

ZUS sam obliczy składki za przedsiębiorców. Rusza cyfrowa rewolucja

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#govtech#Prawo
Opublikowano: 19 grudnia 2019, 12:35 Aktualizacja: 19 grudnia 2019, 14:33

Przedsiębiorcy nie będą musieli ustalać należnych składek ani rozliczać wypłacanych zasiłków. ZUS sam obliczy składki za firmy i wyśle im polecenie przelewu – podaje dzisiejsza Rzeczpospolita.

ZUS sam obliczy składki za przedsiębiorców. Rusza cyfrowa rewolucja

W Rzeczpospolitej czytamy, że udostępnienie nowego rozwiązania będzie ogromnym przedsięwzięciem informatycznym. Wyzwaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa, aktualizacji i kompatybilności z różnymi modelami urządzeń i systemami. Zgodnie z informacjami Rzeczpospolitej nowa aplikacja pozwoli płatnikom na sprawdzenie salda w ZUS i opłacenie składek za pomocą płatności elektronicznych.

Rozpoczyna się cyfrowa rewolucja w ZUS

Zmiany mają nastąpić już w połowie 2020 roku. Nowe rozwiązanie odciąży przedsiębiorców przy składaniu comiesięcznych deklaracji do ZUS. Płatnicy otrzymają z ZUS informacje o wysokości zobowiązań w danym miesiącu, po czym wystarczy wykonać przelew na wskazaną kwotę. Nie trzeba się będzie martwić o prawidłowość rozliczeń, czy konieczność ich korekty – podaje Rzeczpospolita.

Z informacji gazety wynika, że w następnej kolejności ZUS skupi się na udostępnieniu aplikacji dla lekarzy, w celu wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Docelowo apka ma przekształcić się w mobilną Platformę Usług Elektronicznych, która będzie ułatwiała obieg informacji z ZUS albo między płatnikiem i lekarzem – czytamy w czwartkowej Rzeczpospolitej.

To nie jedyne ułatwienia wprowadzane przez ZUS. Warto przypomnieć, że od listopada bieżącego roku przedsiębiorcy mogą już uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w składkach ZUS online – za pośrednictwem strony Biznes.gov.pl. Usługa jest bezpłatna, a wniosek można potwierdzić za pomocą Profilu Zaufanego.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

zus-sam-obliczy-skladki-za-przedsiebiorcow-rusza-cyfrowa-rewolucja