Z nowej metody płatności mogą już korzystać pierwsi klienci a w ciągu najbliższych kilku miesięcy dostęp do Allegro Pay będzie systematycznie rozszerzany. Na razie nie jest ono jeszcze dostępne dla każdego (staż, czyli wieloletnia obecność na Allegro nie ma znaczenia).

Allegro mocno się napracowało, by uczynić zakupy w internecie możliwie najwygodniejszymi. Do wielu metod płatności dostępnych na platformie, największa platforma e-commerce w Polsce dokłada własną – Allegro Pay. Jest to połączenie limitu kredytowego z odroczoną płatnością. Na razie usługa dostępna będzie dla wybranej grupy klientów kilkudziesięciu klientów, która ma się systematycznie zwiększać. Allegro Pay to w dużej mierze dzieło zespołu FinaAi, które na początku roku przejęło Allegro – spółka zmieniła nazwę na Allegro Pay i to ona jest procesorem usługi. Firma niedawno zarejestrowała się jaka instytucja pożyczkowa, zatem można śmiało napisać, że Allegro wchodzi w lendtech i to z przytupem.

A skąd kapitał na sklep i limity? W planach Allegro jest wejście na GPW jeszcze w tym roku – spółka może pozyskać ok. 40 mld zł, co będzie największym IPO na polskim parkiecie od lat.

Logo Allego Pay
Tak wygląda logo Allegro Pay

Jak uruchomić Allegro Pay? Aktywacja zajmie 15 sekund

– Stale inwestujemy w to, aby zakupy na Allegro były jeszcze wygodniejsze, szybsze i bardziej dostępne dla naszych klientów. Dlatego stworzyliśmy Allegro Pay – nowoczesną i bezpieczną usługę, która jest uzupełnieniem innych metod płatności dostępnych na naszej platformie. Aktywacja usługi zajmie naszym klientom niespełna minutę, a 15 sekund wystarczy im do zrealizowania transakcji. To kolejna inwestycja, która sprawia, że codzienne zakupy klientów są o wiele łatwiejsze, a także zwiększa potencjał transakcyjny dla sprzedających – mówi François Nuyts, prezes Allegro.

Na początek dostęp do Allegro Pay otrzyma grupa kilkudziesięciu tysięcy klientów, która będzie systematycznie wzrastać do końca 2020 roku. Osoby, które po zalogowaniu na Allegro, w metodach płatności do wyboru w formularzu dostawy i płatności zobaczą Allegro Pay, będą mogły aktywować usługę i zyskać nawet 4 tys. zł do wykorzystania na swoje zakupy na platformie.

Wystarczy tylko raz wypełnić prosty wniosek, a środki zostaną przyznane na podstawie indywidualnej analizy, dokonanej przede wszystkim w oparciu o dane pochodzące z baz zewnętrznych (w regulaminie wymieniany jest BIK, platforma CreditCheck, Krajowy Rejestr Długów i Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej) oraz historię zakupów na Allegro (w końcu Allegro Pay udziela pożyczki, zatem musi ocenić zdolność kredytową). Dzięki temu rozwiązaniu klienci mogą zawsze liczyć na łatwy dostęp do dodatkowych środków, które pomogą im sfinansować np. nieprzewidziane wydatki.

Limit za 0 zł. Najtańsza pożyczka na rynku?

Allegro Pay można aktywować bezpłatnie i użyć w każdej chwili. Zrealizowane zakupy można spłacać w dowolny sposób – odraczając wpłatę o 30 dni czyli zapłacić dokładnie tyle, ile wynosi kwota zakupu. Dodatkowo, subskrybenci Allegro SMART! będą mogli wybrać opcję 3 miesięcznych spłat, w których oprocentowanie wyniesie 0%. Klienci mają też do wyboru dłuższy okres spłaty podzielonej na 5, 10 lub 20 miesięcznych płatności.

Ile kosztuje Allegro Pay?

Rejestracja i przyznanie limitu jest darmowe. W ramach Allegro Pay klient otrzyma 2 tys. zł – to kwota udostępniona bezpłatnie. W przypadku odroczenia o 30 dni lub rozłożenia spłaty na 3 miesiące – pożyczka będzie darmowa, tzn. klient zapłaci tyle ile wynosi kwota zakupu. Jeżeli klient wybierze opcję opłacenia w 5,10 lub 20 miesięcznych płatnościach, to oprocentowanie wyniesie 7,2% w skali roku, np. przy 10 ratach na kwotę zakupu w wysokości 500 zł – koszty miesięczne wyniosą mniej niż 2 zł.

W przypadku odroczenia płatności na 20 rat dla kwoty 2 tys. zł – dodatkowy koszt z tytułu odsetek wyniesie wyniesie 128,39 zł (stan na 31.07.2020).

A gdy spóźnisz się ze spłatą?

W przypadku gdy klient spóźni się ze spłatą, to mogą zostać naliczone odsetki za opóźnienie, które wyniosą 11,2% w skali roku.

Innymi słowy, 3 miesiące będą darmowe, a dłuższe okresy – bardzo tanie. Allegro Pay zapewne ma przede wszystkim napędzać transakcyjność na platformie – to ona jest głównym źródłem dochodów (prowizje, opłaty, itp.). Usługi finansowe mają zatem tu pełnić rolę służebną do rozwoju… internetowego handlu. Podobnie jak Allegro Smart!.

Płatności można realizować dobrze znanymi metodami jak BLIK czy szybkie przelewy. Allegro zapewnia pełne wsparcie zakupowe – ochronę kupującego, pomoc w zwrotach i reklamacjach, tak aby środki Allegro Pay nie zostały zamrożone na dłużej. Co ważne, budżet zakupowy przyznawany jest bezterminowo – przy braku korzystania z usługi, klient nie ponosi żadnych kosztów.

Nie ma również miesięcznych opłat i abonamentów, co może zmartwić konkurencję, która niedawno zaproponowała model subskrypcyjny w odroczonej płatności.

Allegro Pay z Allegro Smart!

Na stronie Allegro jest już nowy regulamin usługi.

  • Wynika z niego, że Allegro Pay w opcji podzielenia płatności na 3 miesiące będzie dostępne wyłącznie dla subskrybentów Allegro Smart!.
  • Aktywacja Allegro Pay naturalnie jest bezpłatna. Operatorem płatności są Przelewy24 – by konsument mógł skorzystać z Allegro Pay, sprzedawca powinien zawrzeć stosowną umowę z Przelewy24.
  • Allegro Pay będzie dostępne zarówno przy zakupach w formie licytacji, jak i „Kup Teraz”. Co istotne – w ramach Allegro Pay nie skorzystamy z transakcji dokonywanych na Allegro Lokalnie i ofert charytatywnych.
  • Oczywiście jest to usługa dla osób pełnoletnich, ale tylko dla tych, które nie ukończyły 75 roku życia. Użytkownik musi mieć aktywne konto na Allegro z poprawnie wypełnionymi danymi kontaktowymi, a także legitymować się ważnym dowodem osobistym.

Allegro Pay

Rodzaje usług

  • Spłata w ciągu 30 dni, czyli „klasyczna” odroczona płatności – dla zakupów w przedziale od 40 zł do 1 tys. zł.
  • Podzielenie płatności na 3,5, 10 lub 20 miesięczny rat jeśli zakupy mieszczą się w przedziale od 500 zł do 4 tys. zł

A co ze zwrotami – w regulaminie czytamy, że stosowane będą standardowe zasady zwrotów i reklamacji. Aczkolwiek, jeśli klient wybierze opcję spłaty w ciągu 30 dni, ale następnie dokona zwrotu towaru – a środki ze zwrotu od sprzedawcy nie wpłyną w terminie 30 dni na konto Allegro Pay, to klient będzie zobowiązany do spłaty samodzielnej. Nie jest to nic szczególnie wyjątkowego, ale warto o tym pamiętać i pamiętać o biegu terminów – zwłaszcza, że niektórzy sprzedawcy dopuszczają dłuższe okresy na zwrot niż standardowe 14 dni.