Za pomocą Amazon One można już płacić w dwóch sklepach bez kas Amazon Go – zlokalizowanych w Seattle. Docelowo nowe rozwiązanie ma pojawić się nie tylko w kolejnych placówkach firmy Jeffa Bezosa, ale także w sklepach innych sieci, w biurach, czy na stadionach – czytamy w komunikacie Amazona.

Amazon One – zapłać dzięki biometrii dłoni

O planach Amazona dotyczących płatności z wykorzystaniem dłoni pisaliśmy już na początku bieżącego roku. Teraz znamy więcej szczegółów. Jak to działa? Na początek klient musi pojawić się sklepie Amazon Go, który obsługuje już rozwiązanie Amazon One. Następnie należy wprowadzić dane swojej karty płatniczej i zeskanować dłoń (lub obie dłonie). Dzięki temu biometria dłoni zostanie powiązana z naszą kartą płatniczą w czasie rzeczywistym.

Od tego momentu można wchodzić do sklepów Amazon Go zbliżając dłoń do specjalnego urządzenia przy wejściu. Wybrane przez nas produkty dopisywane są do rachunku, a po wyjściu z placówki karta jest obciążana odpowiednią kwotą. Przypomnijmy, że sklepy Amazon Go to lokalizacje bez kas. Firma Jeffa Bezosa za pomocą kamer i czujników monitoruje i skanuje wybrane produkty, dzięki czemu nie ma konieczności nabijania ich przy kasie. Wystarczy wybrać towar i wyjść ze sklepu. Wcześniej konieczne było posiadanie smartfona – teraz w dwóch wybranych lokalizacjach wystarczy biometria dłoni.

Amazon chce aby takie rozwiązanie było dostępne nie tylko w sklepach Go, ale także w placówkach innych sieci, w biurach (na przykład jako identyfikator pracownika), czy na stadionach podczas zawodów sportowych. Co do zasady, przyjmuje się, że biometria jest jedną z najbezpieczniejszych metod uwierzytelniania klienta, bezpieczniejszą niż hasła.