Ludowy Bank Chin wydał zgodę na przetwarzanie płatności w lokalnej walucie spółce Express Technology Services Company Limited, należącej do American Express i chińskiego fintechu Lianlian DigiTech.

American Express przeciera szlaki w Chinach

– Cieszymy się, że jesteśmy pierwszą zagraniczną firmą, która otrzymała taką licencję od Ludowego Banku Chin. Nie możemy się doczekać powitania milionów nowych klientów, firm i sprzedawców z Chin w szeregach użytkowników American Express – powiedział Stephen J. Squeri, CEO AmEx.

Chiny rozpoczęły likwidację monopolu na rynku kartowym już kilka lat temu, a pierwsze informacje mówiące o przyznaniu licencji American Express pojawiły się w 2018 roku. Na ostateczne wydanie zezwolenia trzeba było jednak poczekać kilka kolejnych lat. Zgodnie z komunikatem Ludowego Banku Chin AmEx musi rozpocząć świadczenie usług w Państwie Środka do końca bieżącego roku.

Za pomocą swojej infrastruktury płatniczej American Express i Lianlian DigiTech będą przetwarzały zarówno transakcje offline, jak i online. Sieć ma być kompatybilna z głównymi operatorami mobilnych portfeli działających w Chinach. Bloomberg podaje, że zgodnie z danymi z 2018 roku rynek płatności mobilnych w Państwie Środka był wart 27 bilionów dolarów. Głównymi dostawcami tego typu usług są AliPay od Alibaba Group i WeChat Pay od Tencenta. Na koniec września 2019 roku na chińskim rynku było 8,5 mld kart płatniczych, z czego 90% stanowiły karty debetowe.

Warto przypomnieć, że w październiku zeszłego roku licencję płatniczą w Chinach zdobył PayPal. Stało się to dzięki przejęciu chińskiego fintechu GoPay.