O sprawie pisze Bloomberg. Temat polityki Apple względem technologii NFC powraca jak bumerang co kilka miesięcy. Zmianę regulaminu na firmie Tima Cooka próbowały już wymusić między innymi australijskie banki, ale bezskutecznie. Tematem zajmowała się także Komisja Europejska. Zmiany w tym zakresie zostały już jednak wprowadzone w niemieckim porządku prawnym.

Apple otworzy interfejs NFC w całej Unii Europejskiej?

Teraz temat ponownie trafia na agendę Komisji Europejskiej. Bloomberg dotarł do dokumentów, zgodnie z którymi KE ma zaproponować zmiany w prawie, które zagwarantowałyby konkurencji dostęp do infrastruktury NFC od Apple. Podobne przepisy zostały wprowadzone pod koniec ubiegłego roku w Niemczech.

W listopadzie 2019 Bundestag wprowadził poprawki do ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, które otworzyły furtkę do dotychczas zamkniętych interfejsów Apple. Według nowych przepisów Apple zostało zobowiązane do udostępnienia podmiotom trzecim (spełniającym odpowiednie wymogi prawne) dostępu do swojego interfejsu NFC. Jeśli Komisja Europejska dopnie swego, to podobne regulacje mogą zacząć obowiązywać w całej UE.

Firma z Cupertino twierdzi jednak, że tego typu zmiany obniżają poziom bezpieczeństwa usługi Apple Pay i mogą być niekorzystne dla użytkowników Apple.