System opłat za komunikację miejską w Londynie różni się nieco od tego znanego z Polski. Pasażerowie płacą tylko za faktyczną liczbę przejechanych przystanków, a bilet można zapisać na karcie płatniczej – także tej w telefonie lub zegarku. Kartę trzeba zbliżyć do terminala przy bramce zarówno przy wchodzeniu, jak i wychodzeniu ze stacji metra. Sytuacja wygląda analogicznie przy korzystaniu z autobusów, czy tramwajów.

Apple Express Transit już dostępne w Londynie

Do tej pory osoby korzystające z Apple Pay w londyńskiej komunikacji musiały autoryzować transakcje za pomocą odcisku palca, lub skanu twarzy, co w godzinach szczytu sprawiało sporo problemów – zarówno samym użytkownikom, jak i innym pasażerom. Przy wyjściu z autobusów i stacji metra potrafiły robić się spore opóźnienia i kolejki.

Express Transit rozwiązuje ten problem. Dzięki nowej funkcji wystarczy zbliżyć iPhone’a lub Apple Watcha do terminala, tak jak fizyczną kartę płatniczą, bez konieczności dodatkowej autoryzacji. Apple podaje, że rozwiązanie działa we wszystkich strefach komunikacji miejskiej w Londynie i w każdym środku transportu obsługiwanym przez Transport for London (TfL) – w autobusach, metrze, tramwajach, czy pociągach.

Apple udostępniło Express Transit już w maju bieżącego roku. Od tamtego czasu TfL pracowało nad wdrożeniem tej funkcji w Londynie. Na razie ekspresowe płatności za przejazdy są dostępne w Nowym Jorku, Portland, Pekinie, Szanghaju i w Japonii. Więcej o Express Transit można przeczytać na stronie Apple.