Partner serwisu Visa dla biznesu

Automatyczna płatność za autostradę w aplikacji Banku Millennium

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech#Millennium#Płatności
Opublikowano: 4 lipca 2019, 12:28 Aktualizacja: 4 lipca 2019, 15:26

Bank Millennium udostępnia mobilne płatności za autostradę w swojej aplikacji mobilnej. Wszystko za sprawą systemu Autopay od Blue Media. Rozwiązanie będzie dostępne w nowej wersji aplikacji, która powinna trafić do wszystkich klientów w ciągu miesiąca. Na razie system automatycznych płatności Autopay działa na autostradzie A1, ale pilotaż prowadzony jest także na najbardziej ruchliwej trasie A4. 

Automatyczna płatność za autostradę w aplikacji Banku Millennium

Dzięki Autopay klienci banku będą mogli przejechać autostradą bez potrzeby zatrzymywania się przy bramkach, a opłata za przejazd pobierze się automatycznie po zjeździe z autostrady. Aktualizacja aplikacji będzie dostępna zarówno na system Android, jak iOS. Na razie z aplikacji mobilnej Banku Millennium aktywnie korzysta około 850 tys. klientów.

Bank Millennium łączy siły z Autopay

Jak to działa Autopay? Klient wybiera w menu aplikacji opcję Transport – Autostrady i podaje dane pojazdu oraz wskazuje konto (lub kartę kredytową), z którego ma być pobierana opłata. Rejestracja jest jednorazowa i automatycznie aktywuje usługę. Od tego momentu klient może przejeżdżać przez bramki na autostradzie (zarówno te specjalnie oznakowane, jak i pozostałe) bez konieczności pobierania biletu – system automatycznie zidentyfikuje numer rejestracyjny pojazdu i podniesie szlaban. Opłata również pobierana jest automatycznie ze wskazanego przez klienta źródła pieniądza.

Usługa Autopay dostępna będzie w najnowszej wersji aplikacji mobilnej Banku Millennium (4.34), zarówno dla klientów indywidualnych, jak i właścicieli małych oraz średnich firm – dla wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Nowa aplikacja powinna być dostępna dla kompletu klientów za około miesiąc.

Automatyczny system płatności Autopay działa na wszystkich bramkach poboru opłat AmberOne Autostrady A1 pomiędzy Toruniem a Gdańskiem, a wkrótce będzie również dostępny na A4, na odcinku Katowice-Kraków. W niedalekiej przyszłości Autopay ma trafić na wszystkie polskie autostrady. Kiedy to nastąpi? Na razie nie wiadomo, ale firma celuje w 2020 rok. Docelowo fintech chce się otworzyć także na zachód Europy. Dzięki temu z rozwiązania można będzie korzystać także na autostradach poza granicami Polski.

Autopay chce obsługiwać również opłaty za parkowanie w systemach zamkniętych. Chodzi o takie miejsca jak lotniska, czy stadiony – czyli wszędzie tam, gdzie system rozpoznaje samochód po numerze rejestracyjnym. Niewykluczone, że w przyszłości w ten sam sposób będzie można zapłacić za jedzenie w restauracji z systemem „drive thru”, bez konieczności wyjmowania karty płatniczej. Ambitne plany, ale oczywiście trzymamy kciuki.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

bank-millennium-autopay-platnosci-autostrada