Automatyczna płatność za autostradę w aplikacji Banku Millennium

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech#Millennium#Płatności
Opublikowano: 4 lipca 2019, 12:28 Aktualizacja: 4 lipca 2019, 15:26

Bank Millennium udostępnia mobilne płatności za autostradę w swojej aplikacji mobilnej. Wszystko za sprawą systemu Autopay od Blue Media. Rozwiązanie będzie dostępne w nowej wersji aplikacji, która powinna trafić do wszystkich klientów w ciągu miesiąca. Na razie system automatycznych płatności Autopay działa na autostradzie A1, ale pilotaż prowadzony jest także na najbardziej ruchliwej trasie A4. 

Dzięki Autopay klienci banku będą mogli przejechać autostradą bez potrzeby zatrzymywania się przy bramkach, a opłata za przejazd pobierze się automatycznie po zjeździe z autostrady. Aktualizacja aplikacji będzie dostępna zarówno na system Android, jak iOS. Na razie z aplikacji mobilnej Banku Millennium aktywnie korzysta około 850 tys. klientów.

Bank Millennium łączy siły z Autopay

Jak to działa Autopay? Klient wybiera w menu aplikacji opcję Transport – Autostrady i podaje dane pojazdu oraz wskazuje konto (lub kartę kredytową), z którego ma być pobierana opłata. Rejestracja jest jednorazowa i automatycznie aktywuje usługę. Od tego momentu klient może przejeżdżać przez bramki na autostradzie (zarówno te specjalnie oznakowane, jak i pozostałe) bez konieczności pobierania biletu – system automatycznie zidentyfikuje numer rejestracyjny pojazdu i podniesie szlaban. Opłata również pobierana jest automatycznie ze wskazanego przez klienta źródła pieniądza.

Usługa Autopay dostępna będzie w najnowszej wersji aplikacji mobilnej Banku Millennium (4.34), zarówno dla klientów indywidualnych, jak i właścicieli małych oraz średnich firm – dla wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Nowa aplikacja powinna być dostępna dla kompletu klientów za około miesiąc.

Automatyczny system płatności Autopay działa na wszystkich bramkach poboru opłat AmberOne Autostrady A1 pomiędzy Toruniem a Gdańskiem, a wkrótce będzie również dostępny na A4, na odcinku Katowice-Kraków. W niedalekiej przyszłości Autopay ma trafić na wszystkie polskie autostrady. Kiedy to nastąpi? Na razie nie wiadomo, ale firma celuje w 2020 rok. Docelowo fintech chce się otworzyć także na zachód Europy. Dzięki temu z rozwiązania można będzie korzystać także na autostradach poza granicami Polski.

Autopay chce obsługiwać również opłaty za parkowanie w systemach zamkniętych. Chodzi o takie miejsca jak lotniska, czy stadiony – czyli wszędzie tam, gdzie system rozpoznaje samochód po numerze rejestracyjnym. Niewykluczone, że w przyszłości w ten sam sposób będzie można zapłacić za jedzenie w restauracji z systemem „drive thru”, bez konieczności wyjmowania karty płatniczej. Ambitne plany, ale oczywiście trzymamy kciuki.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

bank-millennium-autopay-platnosci-autostrada