Co się zmieni? Przy składaniu wniosku o licencję MIP konieczne będzie między innymi przekazanie do KNF informacji o procedurach w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowani terroryzmu (AML). Kolejne wymogi zapewne wydłużą czas przyznawania licencji MIP.

Projekt zmian w ustawie o usługach płatniczych można znaleźć w podlinkowanym tekście.

– Zmiany w zakresie wniosku o MIP – trzeba będzie składać m.in. procedury AML czy umowę „bezpiecznego” rachunku bankowego. Kierunek słuszny – ale patrząc na obecny czas rozpatrywania wniosków (2-5 mc), to pewnie nowe MIPy będą wpisywane dopiero po 6-9 miesiącach – napisał na Linkedinie Tomasz Klecor z kancelarii Legal Geek.

W 2020 roku do rejestru MIP prowadzonego przez KNF wpisano 39 nowych podmiotów. To lepszy wynik niż w roku 2019 – pomimo pandemii. W sumie status małej instytucji płatniczej w Polsce posiadają 83 firmy. Z raportu za I i II kw. 2020 roku wynika, że łączna wartość transakcji, które przeszły przez MIP-y w tym okresie to raptem 110 mln zł. Na razie bez rewelacji.

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych. Co się zmieni dla MIP i BUP?

Po 6-miesięcznym okresie obowiązywania przepisów dotyczących MIP została dokonana ocena ich funkcjonowania. KNF zidentyfikował konieczność uzupełnienia przepisów dotyczących MIP, w szczególności w zakresie prawidłowego wykonywania przez MIP obowiązków określonych w ustawie z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – czytamy w uzasadnieniu projektu.

W związku z tym na mocy nowych przepisów podmioty ubiegające się o licencję małej instytucji płatniczej byłyby zobowiązane do przekazywania KNF informacji o procedurach przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. To nie wszystko. Proponuje się także uzupełnienie zakresu informacji przekazywanych do KNF o dane związane z branżą, w jakiej działa hybrydowa mała instytucja płatnicza (podmiot świadczący także inne usługi poza tymi płatniczymi).

Obecnie w procesie rejestracji MIP branża tej działalności nie jest identyfikowana ani weryfikowana przez KNF. Branża prowadzonej działalności podstawowej jest jednym z podstawowych kryteriów oceny ryzyka instytucji w zakresie procesu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Uzupełnienie wiedzy organu nadzoru o taką informację jest konieczne – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

W kolejnym punktach pojawiają się zmiany dla biur usług płatniczych. Nowe przepisy proponują ograniczenie realizowanej przez BUP kwoty pojedynczej transakcji lub transakcji z tego samego tytułu do 2,5 tys. euro. Dodatkowo projekt zakłada ograniczenie nadzoru nad BUP i zniesienie niektórych obowiązków (punkty 6,7 i 8 w uzasadnieniu).