Oba rozwiązania mają związek z pandemią koronawirusa. Limit płatności bez PIN podnoszą także inne banki, między innymi Bank Millennium, czy Santander. Na zwiększenie limitu do 100 zł gotowi są także operatorzy terminali – First Data oraz eService, którzy rozpoczynają aktualizację oprogramowania swoich urządzeń. Wcześniej komunikaty w tej sprawie wystosowały także Visa oraz Mastercard.

BNP Paribas podnosi limit transakcji bez PIN

Od 20 marca BNP Paribas podnosi limit dla płatności zbliżeniowych realizowanych kartami Mastercard. Przy transakcjach do 100 złotych, nie będzie konieczności podawania kodu PIN – pod warunkiem, że oprogramowanie terminala płatniczego zostanie zaktualizowane. Funkcja zostanie aktywowana automatycznie. Bank pracuje nad jak najszybszym wprowadzeniem takiego rozwiązania także dla kart Visa – czytamy w komunikacie.

Zmiana wprowadzona przez BNP Paribas nie oznacza, że dokonanie transakcji zbliżeniowych na kwotę powyżej 50 złotych bez podawania PINu będzie dostępne wszędzie już od dzisiaj. Taka możliwość będzie pojawiała się w punktach handlowo-usługowych stopniowo, wraz z dostosowaniem poszczególnych urządzeń do obsługi nowego limitu. Proces ten może potrwać nawet kilka miesięcy.

Odłóż spłatę kredytu w BNP Paribas

W związku ze stanem zagrożenie epidemicznego BNP Paribas pozwoli także na odłożenie o 3 miesiące spłaty pełnych rat kapitałowo-odsetkowych kredytu. Oferta jest skierowana do klientów indywidualnych oraz mikroprzedsiębiorców, w tym klientów z sektora Agro (również rolników). Dotyczy to kredytów spłacanych w ratach, m.in. gotówkowych, samochodowych, hipotecznych i firmowych.

Klienci, którzy chcieliby skorzystać z odroczenia spłaty na 3 miesiące powinni złożyć wniosek za pośrednictwem formularza internetowego, dostępnego na stronie banku BNP Paribas (bnpparibas.pl/odroczenierat) od 19 marca br. Odsetki naliczone w okresie zawieszenia kredytu będą doliczone do pozostałej do spłaty kwoty kredytu i rozłożone na pozostały okres kredytowania, który zostanie wydłużony o trzy miesiące.

Do wypełnienia formularza konieczne będzie podanie numeru umowy kredytowej. Po otrzymaniu wniosku bank skontaktuje się z klientem telefonicznie i zdalnie przeprowadzi cały proces, łącznie z akceptacją warunków odroczenia i zawarciem porozumienia. Klient nie musi dostarczać żadnych dodatkowych dokumentów, nie ponosi też żadnych dodatkowych opłat.

Istnieje również możliwość dostosowania karencji w spłacie samego kapitału do 6 miesięcy. Wystarczy, że po złożeniu wniosku na stronie bnpparibas.pl/odroczenierat, klient zgłosi taką potrzebę w rozmowie telefonicznej z doradcą.Bank pracuje również nad indywidualnymi rozwiązaniami dla klientów z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw oraz klientów z obszaru bankowości korporacyjnej.

Wcześniej podobne wakacje kredytowe wprowadziły między innymi takie banki jak Bank Pekao, PKO Bank Polski, mBank, ING Bank Śląski, czy Idea Bank.