Według źródeł Reuters, Chime poprosił Goldman Sachs o pomoc w przygotowaniach do przeprowadzenia debiutu giełdowego w Nowym Jorku. Nie są jeszcze znane szczegóły planowanego IPO, nie ma także oficjalnego potwierdzenia ze strony Chime. Mówi się, że wejście challenger banku na giełdę może mieć miejsce już wiosną bieżącego roku.

Chime idzie na giełdę z wyceną 40 mld USD

Zaledwie trzy lata temu fintech Chime był wyceniany na 1,5 mld USD. Udana runda finansowania z sierpnia ubiegłego roku dostarczyła 750 mln USD kapitału i zwiększyła jego wycenę do poziomu 25 mld dolarów. Wtedy też pojawiły się pogłoski ze strony Wall Street Journal, które dotyczyły potencjalnego debiutu giełdowego Chime w pierwszej połowie 2022 roku.

Chime oferuje głównie aplikację mobilną, w której użytkownicy obok produktów bankowych jak debet mogą liczyć również m.in. na wypłatę zaliczki na poczet pensji. Według szacowań eMarketer, w Stanach Zjednoczonych z konta w Chime ma korzystać już ponad 13 mln osób. Stawia to amerykański fintech w pozycji lidera na rynku neobanków w USA.

Ubiegły rok przyniósł najwięcej debiutów giełdowych od 20 lat. Globalny wolumen IPO wzrósł w 2021 roku o 64%, a wpływy z tego typu transakcji zwiększyły się o 67% rok do roku – wynika z badania EY Global IPO Trends. Jeśli chodzi o challenger banki, to warto przypomnieć IPO brazylijskiego fintechu Nubank. Dzięki wejściu na giełdę w Nowym Jorku pozyskał on 2,6 mld USD, a jego wycena przekroczyła 40 mld dolarów. Był to jednak wynik poniżej wcześniejszych oczekiwań.