Partner serwisu Visa dla biznesu

Dwa kolejne fintechy z licencją KNF. Uzyskają dostęp do otwartej bankowości

Fintek
Fintek
#Fintech#PayU#PSD2
Opublikowano: 14 października 2019, 16:35 Aktualizacja: 14 października 2019, 16:35

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o rozszerzeniu zezwoleń dla spółek PayU i Blue Media. Oba fintechy będą mogły świadczyć usługi z zakresu otwartej bankowości – dostęp do informacji o rachunku (AIS) oraz usługę inicjowania płatności (PIS). To efekt dyrektywy PSD2.

Provema otrzymała licencję małej instytucji płatniczej

PayU i Blue Media to druga i trzecia spółka z Polski, która otrzymała stosowne zezwolenie od KNF. Wcześniej podobną zgodę otrzymał fintech Kontomatik, który licencję AISP uzyskał także na Litwie – już w 2018 roku.

Kolejne fintechy z licencją KNF z zakresu otwartej bankowości

Zgodnie z regulacjami dyrektywy PSD2 w ramach tzw. open bankingu usługę PIS oraz usługę AIS mogą świadczyć podmioty posiadające stosowne zezwolenie lub też – w przypadku świadczenia wyłącznie usługi AIS – wpis do rejestru prowadzonego przez KNF. Podmioty świadczące te usługi płatnicze to tak zwane TPP (Third Party Providers).

Usługa PIS polega na zalogowaniu się przez TPP, na zlecenie klienta i za jego zgodą, do systemu bankowości elektronicznej w celu złożenia, zlecenia wykonania transakcji płatniczej (polecenia przelewu) na rzecz odbiorcy płatności.  Z kolei usługa AIS to dostarczanie posiadaczom rachunków płatniczych skonsolidowanych informacji o tych rachunkach (zebranie danych o wykonanych transakcjach płatniczych; informacje o saldzie). Fintech logując się do systemu bankowości elektronicznej, uzyskuje dostęp do informacji o rachunku lub rachunkach płatniczych klienta dostępnych on-line.

Zarówno w przypadku usługi PIS jak i AIS, do ich wykonania niezbędne jest złożenie przez klienta stosownego zlecenia będącego wyrażeniem woli skorzystania z danej usługi. Musi on wyrazić zgodę na to, żeby TPP mógł uzyskać dostęp do jego rachunku płatniczego – wyjaśnia KNF w komunikacie.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

dwa-kolejne-fintechy-z-licencja-knf-uzyskaja-dostep-do-otwartej-bankowosci