W praktyce oznacza to, że żaden reklamodawca, nawet ten który działa legalnie i prowadzi własną firmę nie będzie mógł promować Bitcoina i innych kryptowalut. O sprawie informuje serwis Recode.

Czytaj także: Robinhood – handel kryptowalutami za darmo

Jak odróżnić legalną firmę od oszustów?

Popularność kryptowalut została wykorzystana nie tylko przez inwestorów, ale także oszustów i ludzi nieuczciwych. Ich działanie oraz gwałtowne wahania ceń kosztowały wiele osób dużo pieniędzy. Aby zapobiec kolejnym takim przypadkom Facebook wprowadził nową politykę. Reklamy, które będą blokowane mogą mieć np. taką treść „Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się o bezpiecznej kryptowalucie, która umożliwia natychmiastowe płatności na całym świecie”.

Te reklamy, które będą naruszać najnowsze zasady największego serwisu społecznościowego, zostaną zablokowane w głównej aplikacji Facebooka, ale nie tylko. Blokowanie nastąpi również w innych witrynach, w których Facebook sprzedaje reklamy, np. na Instagramie i w jego sieci reklamowej. Rob Leathern – jeden z dyrektorów ds. Technologii reklam na Facebooku, napisał – Polityka ta ma pozwolić na wykrycie zwodniczych i wprowadzających w błąd praktyk reklamowych. – Zaznacza przy tym, że możliwe jest zmienienie zasad w momencie, gdy Facebook nauczy się wyłapywać te reklamy, które są oszustwem.

Czytaj także: Dolina blockchainowa w Polsce? Potrzebna zgoda premiera, który nie lubi kryptowalut

Nowa polityka nie spodobała się wszystkim

Po podaniu do wiadomości publicznej nowych zasad nastąpiło oburzenie ze strony uczciwych inwestorów. Osoby prowadzące legalne firmy zajmujące się kryptowalutami twierdzą, że polityka ta zaszkodzi ich działalności, a także uniemożliwi rozgłos o krypto dla przeciętnych użytkowników.

Co ciekawe zarząd Facebooka składa się między innymi z dwóch inwestorów – Marc Andreessen i Peter Thiel są sponsorami kryptografii. Szef Facebooka – David Marcus, jest również na pokładzie popularnej giełd krypto Coinbase. Jak nowa polityka wpłynie na branżę krypto? Raczej niezbyt dobrze. Zmiany mogą uderzyć także w sektor FinTech i firmy, które zajmują się pozabankowymi pożyczkami. Trzeba będzie przekonać Facebooka co do swojej uczciwości…

Czytaj także: Kryptowaluty zakazane w Polsce? Premier Morawiecki komentuje