Dlaczego Clar powierzył biznes kupionej przez siebie portugalskiej spółki Polakom? Jakie przychody osiągnęła Grupa Loando w 2022 roku? Między innymi na te pytania odpowiedzieli Suwik i Zastrzeżyński w rozmowie z Pulsem Biznesu.

Loando wchodzi na portugalski rynek

„Transakcja ta doskonale wpisuje się w strategię Clar, która koncentruje się na wzmocnieniu pozycji rynkowej w Europie. Cieszymy się, że jako spółka z grupy Clar, możemy rozpocząć współpracę ze świetnym zespołem Comparamais. Z niecierpliwością czekamy na zwiększenie potencjału biznesowego rynku europejskiego poprzez skalowanie naszej globalnej platformy brokerskiej” – możemy przeczytać w poście na Linkedinie Grupy Loando.

— W Portugalii skoncentrujemy się na usprawnianiu procesów i wdrażaniu rozwiązań, które przećwiczyliśmy w Polsce. Wymaga to dostosowania systemów do legislacji, ponieważ jest ona nieco inna niż w Polsce. Spółka jest w pełni operacyjna, działamy na żywym organizmie – mówi Maciej Suwik (na zdjęciu w środku), wiceprezes Loando, cytowany przez Puls Biznesu.

Portugalski rynek pożyczkowy jest znacznie mniejszy niż polski – głównie ze względu na regulacje i licencjonowanie. Tymon Zastrzeżyński (na zdjęciu po prawej), prezes Loando, w rozmowie z Pulsem Biznesu zdradza, że spółka prowadzi rozmowy z kolejnymi partnerami i liczy, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy uda im się pozyskać ośmiu partnerów bankowych.

Grupa Loando została założona 10 lat temu, a na początku 2022 roku została przejęta przez szwedzką firmę Clar Group. Obecnie spółka ma najszerszą internetową ofertę finansowania w Polsce. To między innymi kredyty gotówkowe, chwilówki, pożyczki ratalne, karty kredytowe oraz konta bankowe. W 2022 roku Loando miało 9 mln EUR przychodów i 1,5 mln EUR EBIT – podaje Puls Biznesu.

Tymon Zastzeżyński i Maciej Suwik mają także z ramienia Clara rozwijać biznesy na kolejnych rynkach. To właśnie na polskim zespole IT szwedzka spółka-matka zamierza opierać rozwój w Europie.