Partner serwisu Visa dla biznesu

Gdybyście mieli wybór, to wybralibyście Google Bank

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
#Apple#Facebook#GAFA#Google
Opublikowano: 2 czerwca 2019, 23:27 Aktualizacja: 3 czerwca 2019, 11:15

Dwa tygodnie temu na łamach Fintek.pl przeprowadziliśmy sondę, w której zapytaliśmy o preferencje w zakresie świadczenia usług bankowych przez największe firmy technologiczne świata. Gdybyście mieli wybór pomiędzy „Facebook Bankiem”, a „Google Bankiem”, to 4 na 10 pytanych wybrałoby Google.

Sonda nie wymagała pogłębionej analizy i przyznajemy, że wyniki specjalnie nas nie zaskoczyły. Zachęcamy do przesyłania propozycji pytań do kolejnych sond.

GAFA może namieszać

GAFA, czyli Google, Amazon, Facebook i Apple (oraz Microsoft) to firmy technologiczne, które wzbudzają szereg obaw wśród przedstawicieli sektora bankowego. Przynajmniej tak wynika z programów konferencji i pytań moderatorów, którzy stosunkowo często poruszają temat potencjalnego wkroczenia gigantów pokroju Google na rynek usług finansowych.

I nie chodzi o Google Pay, który większość przedstawicieli świata finansowego akceptuje jako korzystny „feature” dla usług świadczonych przez ich banki, ale na rynek kredytów konsumpcyjnych, hipotecznych, rachunków bankowych, a może nawet i bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej. Jest się czego bać? Zagrożeń jest sporo i nadchodzą z różnych stron – w ciągu najbliższych 5 lat z rynku europejskiego prawdopodobnie zniknie 10% „starych banków”.

„Google Bank” wybrało 40% głosujących. Na drugim miejscu znalazł się hipotetyczny „Apple Bank”, który biorąc pod uwagę kierunek rozwoju Apple, wcale tak hipotetyczny nie jest. Z usług „Microsoft Banku” skorzystałby, co dziesiąty głosujący. W sondzie można było jeszcze wybrać „Amazon Bank”. Ten również okazał się lepszym wyborem niż „Facebook Bank” – wybrałoby go nieco ponad 3% pytanych. 20% pytanych stwierdziło, że nie wybrałoby żadnego z powyższych.

Facebook Bank… no way

Z usług „Facebook Banku” zdecydowałoby się skorzystać mniej niż 2% pytanych. W sondzie udział wzięło 112 osób. Nie jest to powalający wynik, ale różnice w preferencjach są na tyle istotne, że można już postawić tezę, że „Facebook Bank” raczej nie miałby szans w konkurencji z Google.

Ankietę oczywiście umieściliśmy na naszej stronie na Facebooku, co w pewnym sensie jest nawet ironiczne – wielu głosujących przechodziło na ankietę z social mediów należących do internetowego imperium Marka Zuckerberga i w zasadzie jednogłośnie stwierdzili oni, że gdyby Facebook był bankiem, to raczej nie zdecydowaliby się na korzystanie z jego usług.

Prawdopodobnie jest to kwestia braku zaufania do tej platformy. Na Facebooku podzielimy się zdjęciem rodzinnym czy z wakacji, zamieścimy komentarz, wejdziemy w dyskusję polityczną, przejdziemy do strony zakupowej sklepu internetowego, a coraz częściej nawet dorzucimy się zbiórki na szczytny cel. Jednak konta tu nie założymy. Ciekawe, czy gdyby Facebook oferował tanie kredyty, to coś by zmieniło?


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

gdybyscie-mieli-wybor-to-wybralibyscie-google-bank