Najświeższa wycena plasuje Alphabet tuż za podium w kategorii spółek z najwyższą kapitalizacją. Niekwestionowanym liderem jest spółka Saudi Aramco, czyli koncern naftowy z Arabii Saudyjskiej, który posiada wsparcie tamtejszej rodziny królewskiej. Firma jest wyceniana na 1,8 bln USD.

Google jest już warte 1 bilion dolarów

Drugie miejsce zajmuje Apple z kapitalizacją na poziomie 1,4 bln dolarów. Firma z Cupertino była pierwszą amerykańską spółką technologiczną, która przekroczyła magiczną barierę 1 biliona USD – stało się to w sierpniu 2018 roku. Podium zamyka Microsoft z wyceną oscylującą w granicach 1,3 bln dolarów. To pierwszy taki przypadek w historii, gdy trzy amerykańskie spółki są warte ponad 1 bilion USD.

Blisko granicy 1 biliona amerykańskich dolarów jest także Amazon. Spółce Jeffa Bezosa (najbogatszego człowieka świata) udało się nawet na chwilę przekroczyć ten próg, ale niestety przed zamknięciem sesji na Wall Street wycena Amazona spadła poniżej 1 bln USD. Obecnie firma jest wyceniana na 930 mld dolarów.

Poza Amazonem chrapkę na znalezienie się w elicie ma również Facebook, ale firma Marka Zuckerberga na razie jest wyceniana na „zaledwie” 630 mld dolarów. W sumie Apple, Microsoft, Alphabet (Google), Amazon i Facebook są warte ponad 5 bilionów dolarów. Taka liczba może robić wrażenie. Jest to istotne także z punktu widzenia branży FinTech, ponieważ kilka z wyżej wymienionych spółek rozwija swoje usługi finansowe. Jako przykłady wystarczy wymienić Apple Card, Facebook Pay – płatności przez Messengera, czy zainteresowanie rachunkami bankowymi ze strony Google.