O sprawie pisze Financial Times. Globalni giganci technologiczni prowadzą coraz szerszą ekspansję na rynku finansowym. Kilka miesięcy temu Apple wypuściło na rynek swoją własną kartę kredytową (we współpracy z Goldman Sachs), a Facebook przymierza się do uruchomienia Facebook Pay i wciąż nie stracił nadziei na udany debiut waluty cyfrowej Libra.

Google Bank jest bliżej niż myślisz

Na razie nie wiadomo zbyt wiele o współpracy Google i Citi. Rzecznik spółki z Mountain View, cytowany przez Financial Times, wyjaśnia, że firma analizuje możliwości współpracy z amerykańskimi bankami i uniami kredytowymi, aby zaoferować rachunki bieżące powiązane z Google Pay. Więcej szczegółów na temat projektu powinniśmy poznać w ciągu najbliższych miesięcy, ale zarówno przedstawiciele Google, jak i Citigroup kładą duży nacisk na ochronę prywatności, bezpieczeństwo i transparentność – czytamy w FT.

Niewykluczone, że model współpracy będzie podobny do tego działającego na linii Citigroup – WeChat w Azji. Klienci Citi mogą dokonywać płatności i realizować codzienne przelewy za pomocą aplikacji WeChat. Rachunki bankowe udostępniane przez Google będą musiały spełniać takie same standardy jak tradycyjne konta bankowe, a piecze nad nimi ma sprawować Citigroup – pisze Financial Times.

W grudniu zeszłego roku Google uzyskało licencję instytucji pieniądza elektronicznego na Litwie, która umożliwi firmie przetwarzanie płatności i udostępnianie portfeli cyfrowych. Firma z Mountain View nawiązała także współpracę z PKO Bankiem Polskim i jego spółką-córką – Operatorem Chmury Krajowej. Co więcej Google przejęło także firmę Fitbit, za około 2,1 mld dolarów. Fitbit działa w branży konsumenckiego medtechu i produkuje smartwatche oraz opaski z funkcję płatniczą Fitbit Pay.

Ekspansja na rynku finansowym to naturalny kierunek rozwoju dla takich firm jak Google, Facebook, Apple, czy Amazon. Posiadają one ogromne zasoby danych na temat użytkowników, a wiele z nich cieszy się sporym zaufaniem klientów. Parę miesięcy temu przeprowadziliśmy ankietę wśród czytelników Fintek.pl, w której zapytaliśmy o preferencje w zakresie świadczenia usług bankowych przez największe firmy technologiczne świata. Zwycięzcą okazał się hipotetyczny Google Bank, który zebrał 40% głosów. Drugie miejsce zajął Apple Bank z 25% głosów, a 20% z Was stwierdziło, że nie wybrałoby żadnego z proponowanych banków. Kolejne miejsca należały do Microsoft Bank, Amazon Bank i Facebook Bank.