To dane z najnowszego raportu CB Insights. Dla porównania w minionym kwartale fundusze venture capital zainwestowały w fintechy 6,7 mld dolarów. Pomimo sporej poprawy w ostatnich 3 miesiącach liczba inwestycji była najmniejsza od IV kwartału 2016 roku. W Q2 2019 fundusze VC dokonały „zaledwie” 367 inwestycji w fintechy. Cóż, wygląda na to, że nie liczy się ilość, tylko jakość. Poprawa wyniku pomimo mniejszej liczby inwestycji to zasługa wspomnianych „mega-rund” – w II kwartale było ich aż 25, o łącznej wartości 5 mld dolarów. W sumie w całym I półroczu tego roku fundusze VC zainwestowały w FinTech ponad 15 mld dolarów, w 838 rundach.

Pełny raport Global Fintech Report Q2 2019 można pobrać tutaj.

Ziemia obiecana dla fintechów? To wciąż Stany Zjednoczone

Jednorożce fintechowe CB Insights

Po raz pierwszy w historii Indie wyprzedziły Chiny pod względem aktywności funduszy VC i ich inwestycji w firmy z sektora FinTech. W drugim kwartale fundusze dokonały 23 inwestycji w indyjskie firmy, wyprzedzając Państwo Środka o 8 rund finansowania. Pomimo tego wciąż najbardziej opłaca się być fintechem w Chinach – dofinansowanie dla fintechów w Państwie Środka wyniosło 375 mln dolarów, przy 350 mln zainwestowanych w Indiach.

Po piętach Indii i Chinom depcze już Ameryka Łacińska, która wyprzedziła oba kraje w II kwartale 2019 roku (mowa tutaj jednak o całym regionie, w porównaniu do zaledwie dwóch państw azjatyckich). Dobrze rokuje także trzeci kwartał, ponieważ kilka tygodni temu byliśmy świadkami pokaźnej inwestycji w brazylijski challenger bank NuBank. Fintech pozyskał 400 mln dolarów.

Według raportu CB Insights na świecie jest już 48 fintechowych jednorożców, wspieranych przez fundusze VC. Ich łączna wartość to 187 mld dolarów. Mowa o takich firmach jak Stripe, Klarna, Revolut, Robinhood, Coinbase, Monzo, N26, Paytm, NuBank, czy Credit Karma. W samym drugim kwartale na rynku pojawiło się 7 nowych jednorożców. W Europie jest ich zaledwie 9, a najbliżej Polski swoje siedziby mają Klarna i N26 – odpowiednio Szwecja i Niemcy.

Krajem, który wyhodował najwięcej jednorożców pozostają Stany Zjednoczone – w USA jest ich już 28. Na drugim miejscu plasuje się Wielka Brytania z 7 firmami, a najniższy stopień podium zajmują Chiny, będąc ojczyzną 4 fintechowych jednorożców.

otwórz konto FIRMOWE W SANTANDER BANKU I ZYSKAJ NAWET 900 ZŁ PREMII