O sprawie pisze Rzeczpospolita. Dziennik poznał szczegóły rozwiązania przygotowywanego przez resort finansów. Już od początku przyszłego roku przedsiębiorcy nie będą musieli kupować kas fiskalnych – do realizowania transakcji wystarczy aplikacja na smartfonie. Kasę w telefonie będzie mógł posiadać każdy przedsiębiorca.

Kasa fiskalna w telefonie? Czekamy na e-paragony

Niestety sprzedawcy wciąż będą zobligowani do wydrukowania paragonu – podaje Rzeczpospolita. Zastanówmy się nad tym przez chwilę… Z jednej strony przedsiębiorca nie musi kupować kasy fiskalnej i może korzystać z aplikacji na smartfonie, ale z drugiej strony musi nosić przy sobie drukarkę? To chyba mija się z celem.

Na szczęście Ministerstwo Finansów zdaje sobie z tego sprawę. Resort dopuszcza możliwość przesłania paragonu za pomocą SMS-a lub maila, ale takie rozwiązanie na pewno nie pojawi się już 1 stycznia 2020 roku – czytamy w Rzeczpospolitej. Wygląda więc na to, że na e-paragony musimy jeszcze poczekać. Na razie z takiego rozwiązania mogą korzystać klienci PKO Banku Polskiego – na razie w formie pilotażu. Po dokonaniu płatności kartą debetową PKO na stacji PKN Orlen, klient otrzyma potwierdzenie transakcji w swojej bankowości elektronicznej.

Załóż Konto za Zero w PKO Banku Polskim

Warto przypomnieć, że kasy fiskalne online mogą być stosowane już od 1 maja bieżącego roku. Z kolei już od początku przyszłego roku na wybrane branże zostanie nałożony obowiązek używania tego typu urządzeń. Chodzi o warsztaty samochodowe i sektor paliwowy. W kolejnych miesiącach do listy branż z obowiązkowym wykorzystaniem kas fiskalnych online dołączy gastronomia i usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. Natomiast od 1 stycznia 2021 roku z takich urządzeń będą musieli korzystać fryzjerzy, branża budowlana, prawnicy, czy lekarze i dentyści. Aplikacja w telefonie ma być alternatywą dla kas fiskalnych online.