Minister Emilewicz wyjaśniła, że projekt rozporządzenia w sprawie kas wirtualnych został przekazany Komisji Europejskiej do notyfikacji. Teraz rząd czeka na decyzję w tej sprawie. Kasy wirtualne to kasy w postaci oprogramowania, które pozwalają przyjmować płatności na smartfonie lub tablecie.

Odpowiedzi minister Emilewicz na pozostałe pytania w sprawie Tarczy Antykryzysowej znajdziecie w podlinkowanym tekście.

Wdrożenie kas wirtualnych na finiszu. Potrzebna notyfikacja KE

Kilka tygodni temu na Fintek.pl pisaliśmy o projekcie rozporządzenia ministra finansów w sprawie kas wirtualnych. Dokument wskazywał grupy podatników, które będą mogły z nich korzystać. Beneficjentami mają być przede wszystkim kierowcy Ubera i Bolta.

To właśnie sektor przewozu osób najmocniej wyczekuje wprowadzenia nowych przepisów. Według nowelizacji ustawy o transporcie drogowym (tak zwane Lex Uber) firmy świadczące usługi przewozu osób będą musiały posiadać kasę fiskalną. Lex Uber weszło w życie na początku stycznia 2020 roku, ale kierowcy mają czas do końca marca, aby dostosować się do nowych przepisów.

Konieczność zakupu i instalacji tradycyjnej kasy fiskalnej zapewne odstraszyłaby kierowców Ubera i Bolta od świadczenia usług przewozu osób. Rząd chce uniknąć paraliżu na rynku, dlatego intensywnie pracował nad przepisami wykonawczymi do Lex Uber – chodziło przede wszystkim o rozporządzenie ministra cyfryzacji i najdłużej oczekiwane rozporządzenie ministra finansów (opublikowane w zeszłym tygodniu).