Partner serwisu Visa dla biznesu

Kasy wirtualne nie dla wszystkich? Nowy pomysł Ministerstwa Finansów

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech#Prawo
Opublikowano: 27 stycznia 2020, 11:12 Aktualizacja: 27 stycznia 2020, 11:38

Ministerstwo Finansów wciąż pracuje nad rozporządzeniem wprowadzającym kasy wirtualne, czyli aplikacje pozwalające na rejestrowanie transakcji na smartfonach i tabletach. Zgodnie z nowymi planami resortu takie rozwiązanie może jednak nie być dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

BNP Paribas pomoże klientom dbać o bezpieczeństwo danych. Wspólnie z BIK i Experian

Zgodnie z informacjami podawanymi przez Gazetę Prawną z kas wirtualnych mogliby korzystać tylko ci podatnicy, u których sprzedaż w ostatnich dwóch latach nie przekroczyła równowartości 10 mln euro.

Ministerstwo Finansów pracuje nad kasami wirtualnymi

Gazeta Prawna zwraca uwagę, że to już trzecia wersja rozporządzenia przygotowywanego przez Ministerstwo Finansów. W najnowszym projekcie resort uwzględnił kilka postulatów rynku – chodzi między innymi o możliwość wystawiania elektronicznych paragonów i konieczność homologacji aplikacji rejestrujących przez Główny Urząd Miar.

E-paragony będzie można wystawiać wtedy jeśli nabywca wyrazi na to zgodę. Jeśli takiej zgody nie uzyskamy, wtedy niezbędne będzie wydrukowanie papierowego potwierdzenia, co oznacza konieczność noszenia ze sobą drukarki. W najnowszej wersji rozporządzenia Ministerstw Finansów odniosło się także do kwestii bezpieczeństwa aplikacji. Zgodnie z projektem twórcy kas wirtualnych (aplikacji rejestrujących) będą musieli uzyskać homologację Głównego Urzędu Miar. Ma to uniemożliwić wejście na rynek nieautoryzowanym dostawcom – czytamy w Gazecie Prawnej.

Najwięcej kontrowersji budzi jednak wspomniany limit obrotu, ograniczający dostępność kas wirtualnych. Jeśli faktycznie pojawiłby się on w ostatecznej wersji rozporządzenia oznaczałoby to, że „kasy aplikacyjne” nie trafią do dużych sieci handlowych, czy stacji paliw. Więcej o pracach nad kasami wirtualnymi pisaliśmy w podlinkowanym tekście.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

kasy-wirtualne-nie-dla-wszystkich-nowy-pomysl-ministerstwa-finansow