Izabela Kozakiewicz rozmawiała ze Zbigniewem Wilińskim podczas konferencji naukowej „Nowe wyzwania regulacyjne i nadzorcze w obszarze innowacji finansowych”. Wydarzenie było organizowane przez UKNF i Centrum Regulacji Usług i Technologii Finansowych WPiA UW, przy z Kołem Naukowym Prawa Bankowego WPiA UW oraz fundacją FinTech Poland. Fintek.pl był partnerem medialnym wydarzenia.

Kryptowaktywa przodują w programie Innovation Hub od UKNF

W roku 2021 do programu Innovation Hub od UKNF najczęściej zgłaszały się podmioty związane z kryptoaktywami – i nie chodzi tutaj tylko o kryptowaluty. W programie pojawiało się także dużo firm działajacych w takich obszarach jak sztuczna inteligencja i innowacyjne płatności.

Zbigniew Wiliński mówił także o piaskownicy wirtualnej od UKNF. Korzystające z niej fintechy wyszły już z fazy testów, a obecnie trwa ewaluacja ich rozwiązań po stronie nadzorcy. Piaskownica ma m.in. weryfikować nowe rozwiązania pod kątem cyberbezpieczeństwa.

UKNF uruchomi platformę edukacyjną dla uczniów szkół średnich

Ważnym punktem w strategi UKNF jest także edukacja. Dlatego już niedługo na stronie fintech.gov.pl uruchomiona zostanie nowa platforma edukacyjna. Będzie ona skierowań do uczniów szkół średnich. Dlaczego wybrano akurat taką grupę? Ich uczniowie wchodzą na rynek finansowy, a KNF chce ich nauczyć pracy z własnymi pieniędzmi i jednocześnie zagadnień z zakresu cyberbepzieczebństwa.

Na nowej platformie pojawia się takie rozwiązania jak e-learning, komiksy, gry oraz quizy. Urząd przeprowadził już szkolenia w szkołach średnich, a nowy projekt miał się spotkać z ciepłym przyjęciem po stronie uczniów. UKNF pracował nad zapowiadaną platformą od 6 miesięcy.

Polska fintechowym hubem naszej części Europy?

Zbigniew Wiliński mówił także o perspektywie rozwoju polskiego rynku FinTech. Jego zdaniem polskie fintechy powinny od razu myśleć o ekspansji na rynku globalnym, a nie skupiać się tylko na rodzimym rynku. Dobrym przykładem jest BLIK, który w ostatnich miesiącach z powodzeniem prowadzi ekspansję zagraniczną – m.in. poprzez udostępnienie płatności zbliżeniowych.

UKNF chce aby Polska stała się hubem dla rozwoju innowacji FinTech w tej części Europy. W programie Innovation Hub pojawiają się już zagraniczne podmioty, które zamierzają prowadzić działalność nad Wisłą. Dobrym przykładem może być tutaj ambasada Australii, która zgłosiła się do UKNF z informacją, że tamtejsi przedsiębiorcy chcą rozwijać swój biznes w Polsce. Australijczycy są także ciekawi polskich, które mogliby zaimplementować u siebie w kraju.

Rozmowę ze Zbigniewem Wilińsim można znaleźć na YouTube: