Komisja Nadzoru Finansowego powiadomiła o decyzjach podjętych 31 lipca. Na mocy decyzji KNF Krajowy Integrator Płatności, właściciel brandu Tpay, będzie mógł świadczyć usługi inicjowania płatności (PIS) oraz dostępu do informacji o rachunku (AIS), czyli tzw. otwartej bankowości. Krajowe Instytucje Płatnicze, by móc świadczyć te usługi, muszą otrzymać dodatkowe zezwolenie od KNF 9 (aktualizować zezwolenie). W ostatnim czasie zezwolenie na rozszerzenie świadczenia usług otrzymali: PayU, BlueMedia, Przelewy24 i eCard.

AIS i PIS

AIS i PIS to nowe usługi, które przewiduje dyrektywa PSD2. PIS umożliwi – jak nazwa wskazuje – inicjowanie płatności wg dyspozycji wydanej przez klienta. Z kolei AIS to usługa, która umożliwia – za zgodą klienta – wejście na jego rachunek bankowy i wykorzystanie danych w nim zawartych, do świadczenia innej usługi finansowej. Jest to niezwykle przydatne np. w procesie badania zdolności płatniczej, bo umożliwia wygodne zweryfikowanie klienta.

Ponadto, to właśnie dzięki AIS banki mogą tworzyć agregatory różnych rachunków bankowych klienta w ramach jego panelu w bankowości mobilnej lub internetowej.

Tpay to poznański fintech i jednocześnie jedna z pierwszych krajowych instytucji płatniczych w Polsce. Tpay oferuje różne metody płatności online – od pay-by-linków, BLIKA, po kody QR.

/Fintek.pl