Wpis do rejestru AISP umożliwia wyłącznie świadczenie usługi dostępu do informacji o rachunku (bez konieczności ubiegania się o licencję KIP). Jest to możliwe dzięki unijnej dyrektywie PSD2. Fintech może uzyskiwać dostęp do rachunków płatniczych i danych transakcyjnych klientów banków. Oczywiście najpierw użytkownik musi wyrazić na to zgodę. W ten sposób firmy mogą zaoferować usługi z zakresu analizy i przetwarzania danych.

inFakt w rejestrze AISP prowadzonym przez KNF

Teraz wpis do rejestru AISP od KNF uzyskała krakowska spółka inFakt, oferująca rozwiązania z obszaru księgowości. Tym samym w rejestrze KNF znajduje się już siedem podmiotów – Kontomatik, Banqware, Ramp Link, Easy Check, Transactionlink oraz AIS Gateway. Jako pierwszy wpis do rejestru AISP uzyskał Kontomatik – we wrześniu 2019 roku.

Unijna dyrektywa PSD2 umożliwia wprowadzanie rozwiązań z zakresu otwartej bankowości. To nie tylko dostęp do informacji o rachunku (AIS), ale także usługa inicjowania płatności (PIS). Ostatnio licencję AIS i PIS od KNF otrzymał fintech mPay, dzięki czemu będzie mógł rozwijać usługi w obszarze open bankingu.