To już kolejne wdrożenie Alior Banku wykorzystujące możliwości, które daje dyrektywa PSD2 i otwarta bankowość. Wcześniej wprowadzono uproszczony proces kredytowy, czyli opcję zaciągnięcia pożyczki na podstawie historii kredytowej z innego banku.

Alior Bank rozwija otwartą bankowość

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez RBL_Innovation by Alior Bank około 40 proc. osób korzystających regularnie z usług bankowych przez Internet posiada konta osobiste w różnych bankach, a kolejne 20 proc. ma różne produkty w różnych instytucjach.

– Agregacja rachunków płatniczych pozwala na bezpieczny dostęp do aktualnych sald i transakcji z wielu banków w jednym miejscu. Klient decyduje, które rachunki z innych banków chce dodać lub usunąć z pulpitu bankowości online Alior Banku – mówi Marcin Jaszczuk, wiceprezes Alior Banku odpowiadający za segment klienta indywidualnego, a także realizację strategii otwartej bankowości.

To kolejne wdrożenie w Alior Banku, które wykorzystuje status banku jako podmiotu trzeciego (ang. Third Party Provider, TPP), który może pozyskiwać z innych instytucji informacje o klientach, gdy wyrażą oni na to zgodę. Pierwsze wdrożenie dotyczyło uproszczonego procesu kredytowego, który został wprowadzony pod koniec 2019 roku. Obecnie jest on dostępny w całej sieci oddziałów własnych i partnerskich, a także w kanałach zdalnych. Wkrótce proces ten zostanie udostępniony także w sprzedaży online – czytamy w komunikacie.

Alior jest trzecim bankiem działającym w Polsce, który wprowadził agregator rachunków. Wcześniej możliwość podglądania salda w innych bankach udostępniły Millennium i ING (jako pierwszy). Podobne rozwiązanie oferuje także Nest Bank, ale w jego przypadku informacje o kontach z innych banków trzeba wprowadzać ręcznie.

Dodatkowo Bank Millennium wprowadził także usługę inicjowania przelewów z innych banków. Na razie taka opcja jest dostępna dla klientów posiadających rachunki w PKO Banku Polskim i mBanku.