Uwagi można zgłaszać pod tym linkiem. Komisja zaprasza do uczestnictwa w konsultacjach zarówno banki, organy nadzorcze, inwestorów, jak i zwykłych obywateli. Regulacja rynku kryptoaktywów wpisuje się w strategię Unii Europejskiej, o której mówiła nowa przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. „Europa musi w jak największym stopniu wykorzystać potencjał cyfrowej rewolucji, ale działając w obrębie bezpiecznych i etycznych granic” – mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska rozpoczyna konsultacje w sprawie krypto-aktywów

– Chcemy sprawić, aby nasz sektor finansowy był dynamiczny, ale i bezpieczny. Musimy zebrać informacje z rynku, na temat tego jak uczynić cyfrowe finanse bardziej odpornymi na cyberataki i innego rodzaju ryzyka. Chcemy się także otworzyć na innowacje finansowe, tak aby Unia Europejska mogła zbudować skale i konkurować z innymi rynkami. W związku z tym musimy wypracować wspólne regulacje dla krypto-aktywów. Zapraszamy inwestorów, banki, organy nadzorcze, fintechy i zwykłych obywateli do dzielenia się swoimi opiniami, o tym jak sektor finansowy może skorzystać na cyfryzacji – mówił Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

W komunikacie czytamy, że opinie pozyskane z rynku mają mieć realny wpływ na podejmowane przez Komisję Europejską inicjatywy w zakresie krypto-aktywów. Konsultacje są pierwszym krokiem na drodze do kształtowania szerszej strategii, mającej na celu promowanie rozwoju finansów cyfrowych w Europie – wyjaśnia KE.

Wygląda więc na to, że Unia Europejska bierze się na poważnie za regulacje szeroko rozumianych krypto-aktywów – chodzi tutaj przede wszystkim o kryptowaluty. To dobra informacja dla rynku, ponieważ działanie w świetle niepewności prawnej zazwyczaj jest dużą stratą dla biznesu.