Dotychczas Kontomatik skupiał swoją uwagę na kilku europejskich rynkach oraz południowej Azji, ale to ma się wkrótce zmienić. Firma planuje bowiem rozszerzyć usługi na kolejne kraje. Na ten temat rozmawiamy z zarządem fintechu: Patrykiem Pietrzakiem, Michałem Łukasikiem oraz Łukaszem Karczem.

Rafał Tomaszewski: Ile firm korzysta już z usług Kontomatika? Z jakich są branż?

Zarząd Kontomatik: Mamy w portfolio ponad 100 podmiotów z sektora finansowego, dla których realizujemy średnio około pół miliona importów danych miesięcznie.

Firmy z innych branż także interesują się open bankingiem i chętnie wchodzą z nami we współpracę. W ciągu ostatnich miesięcy do grona naszych partnerów dołączyły 2 firmy z sektora rentalowego z nowoczesnymi modelami biznesowymi. Plenti to jedna z nich – jest wschodzącą gwiazdą na Polskim rynku wynajmu technologii i pozwala użytkownikom co miesiąc subskrybować produkty technologiczne zamiast je kupować. Z kolei druga firma, także nasz partner biznesowy, to przykład z europejskiego rynku. Na tej samej zasadzie co Plenti, ale na znacznie większą skalę, wynajmuje użytkownikom sprzęt bez umów i zobowiązań. O tej współpracy poinformujemy niebawem.

Kolejnymi grupami zainteresowanych naszymi usługami są branże BNPL, e-commerce oraz nieruchomości. Ten typ klienta poszukuje dodatkowych metod weryfikacji tożsamości klientów i sprawdzenia ich wiarygodności finansowej.

R.T.: A na ilu rynkach obecnie działacie?

Z.K.:  Dotychczas nasza licencja i działania obejmowały 11 krajów Europejskich, a do naszych kluczowych rynków zaliczaliśmy: Polskę, Czechy, Hiszpanię, Portugalię, Litwę i Łotwę.

Zgodnie z obowiązującą w UE zasadą jednolitej licencji/jednego paszportu od dnia 14 lutego 2022 r. możemy świadczyć usługę dostępu do informacji o rachunku w Austrii, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. To kraje w których widzimy potencjał rozwoju usług otwartej bankowości i na poznaniu tych rynków planujemy się skupić w nadchodzącym roku.

R.T.: Pomału możemy chyba mówić o wygaszaniu pandemii COVID-19 w Europie, więc może to dobry czas na pewne podsumowanie. Jak Waszym zdaniem pandemia wpłynęła na rynek FinTech?

Z.K.: Naszym zdaniem, w ostatnich latach sektor FinTech rozwija się jeszcze szybciej. Rosnące zapotrzebowanie na usługi digitalowe, automatyzację i redukcję kosztów napędza wzrost popularności technologii finansowych w sektorze B2B i nie tylko. Branża finansowa musi polegać na kompleksowych alternatywach cyfrowych, aby zachować konkurencyjność, zwłaszcza w obliczu pandemii.

Firmy, które dotąd działały wyłącznie lub w dużej mierze offline, zaczęły przenosić biznes do online’u. My sami wielokrotnie pomogliśmy firmom w Polsce przejść taką transformację. W dobie zmian zachowań finansowych, wspieramy naszych klientów w pozyskiwaniu dodatkowych danych finansowych i w analizie ryzyka, a także w mocniejszym uwierzytelnieniu klientów. Wszystkie te usługi świadczymy online, co doceniły firmy które w ostatnich kilkunastu latach opierały swoją analizy i usługi głównie o papierowe dokumenty pozyskane od klientów.

R.T.: Nawiązaliście współpracę z takimi fintechami jak Raiffeisen Digital Bank czy Revolut. Ze spółkami z jakich branż chcecie rozwijać otwartą bankowość? I co planuje Kontomatik na najbliższe miesiące?

Z.K.: Raiffeisen Digital Bank to tylko jedna z dużych firm, z którą rozpoczęliśmy współpracę w 2021 roku. Wymieniając znane brandy, musimy wspomnieć, że do grona naszych partnerów dołączyli też Kasa Stefczyka czy Allegro, a niedługo planujemy ogłosić kolejne obiecujące partnerstwa z liderami branży finansowej na polskim rynku. Widzimy też zainteresowanie ze strony rynku ubezpieczeniowego.

I na tym nie stawiamy kropki. Chcemy promować i rozwijać otwartą bankowość poza sektorem finansowym.

R.T.: Podsumowując – jakie są Wasze najważniejsze cele na rok 2022? Co chce osiągnąć Kontomatik?

Z.K.: Oprócz rozpoznania nowych rynków, myślimy o wprowadzeniu kolejnych usług oraz produktów stricte dopasowanych do wymagań stawianych nam przez klientów. Wierzymy, że z naszym wsparciem, nasi klienci tworzą oferty dostosowane do warunków swoich użytkowników, zwiększają bezpieczeństwo i przejrzystość procesów z wykorzystaniem danych finansowych, zapewniają szybszy dostęp do kredytów lub innych form finansowania. Dlatego rozważamy rozszerzenie naszej oferty jak również wprowadzenie wachlarza promocji.

R.T.: Dziękuję za rozmowę.

Z.K.: Dziękujemy.

Z zarządem Kontomatik – Patrykiem Pietrzakiem, Michałem Łukasikiem i Łukaszem Karczem, rozmawiał Rafał Tomaszewski, redaktor naczelny Fintek.pl.