– Kolejne kroki to seria warsztatów dla start-upów. W ramach ścieżki „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” zwycięzcy wezmą udział w dopasowanym programie akceleracji, który pomoże im stworzyć lub zweryfikować model biznesowy.- mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.

Będą mogli również skorzystać ze wsparcia mentorów, porad ekspertów z zakresu pozyskiwania dotacji, przepisów podatkowych, czy ochrony własności intelektualnej. Dla najlepszych przewidziany jest specjalny bootcamp na prestiżowym Massachusetts Institute of Technology i spotkania z zagranicznymi inwestorami – dodaje.

PKO BP jest mocno zaangażowany w różne projekty FinTechowe. Przykładem może być również współpraca z inżynierami z Politechniki Gdańskiej – testują technologie odpowiadającą za rozpoznawanie głosu.

Zwycięzcy ścieżki „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”

W trakcie naboru do programu, przedstawiciele PKO Banku Polskiego i MITEF uczestniczyli w serii pięćdziesięciu siedmiu spotkań z młodymi przedsiębiorcami, organizowanymi w całej Polsce, głównie na uczelniach i w ośrodkach naukowych. W efekcie, do bieżącego etapu programu akceleracyjnego zgłosiło się znacznie więcej interesujących start‑upów. Największym zainteresowaniem cieszyła się ścieżka, której opiekunem jest Bank.

Zgłosiło się do niej dwadzieścia sześć start-upów, których poziom był tak wysoki, że ostatecznie jury w skład którego weszli także przedstawiciele PKO Banku Polskiego, zdecydowało się wyłonić nie pięciu, jak wcześniej planowano, ale aż sześciu zwycięzców.

W gronie zwycięzców ścieżki znaleźli się: Coinfirm Blockchain Lab, Fenige, IC Solutions, Moneyfriend, Nu Delta i Saas Manager. Zespół IC Solutions przekonał do siebie jury, dzięki opracowaniu długopisu służącego do automatycznej cyfryzacji papierowych dokumentów. Start-up Nu Delta stworzył z kolei rozwiązanie do błyskawicznego, automatycznego rozpoznania informacji z faktur za pomocą aparatu w telefonie.

Firma Fenige wdrożyła platformę do przesyłania błyskawicznych przelewów międzynarodowych, a Moneyfriend opracował chatbota dla Faceebook Messengera, dedykowanego segmentowi młodych klientów. Zespół Saas Manager jest autorem unikalnej platformy informatycznej do tworzenia i integracji usług w chmurze, a start-up Coinfirm Blockchain Lab wypracował rozwiązanie do potwierdzania dokumentów w oparciu o blockchain, służące do eliminacji nadużyć w obrocie dokumentami online.

Program akceleracyjny dla start-upów technologicznych

Program akceleracji start-upów realizowany przez MIT Enterprise Forum Poland przy współpracy z czołowymi  polskimi i międzynarodowymi organizacjami, w tym PKO Bankiem Polskim to złożone i rozciągnięte w czasie przedsięwzięcie, mające na celu wyłonienie najlepszych polskich start-upów technologicznych, które prezentują odpowiedni potencjał biznesowy, wypracowały unikalne, odpowiednio dopracowane i dojrzałe pomysły.

Wybrane w trakcie otwartych naborów start-upy mogą skorzystać z wsparcia mentorskiego oraz uczestniczą w warsztatach. Pięć najlepszych zespołów wyłonionych na kolejnym etapie, weźmie udział w finale trwającego programu, który odbędzie się w Massachusetts Institute of Technology w USA.

Wybrane start-upy, dzięki dotacji z programu Scale UP, będą miały także szansę na otrzymanie wsparcia finansowego nawet do kwoty 200 tys. zł. Najlepsi mogą liczyć na komercjalizację opracowanych rozwiązań.

Z Czech na Słowację za pomocą Hyperloop?

Bank kontynuuje zaangażowanie na rzecz wspierania rozwoju polskich start-upów

PKO Bank Polski będąc niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego jest również pionierem we współpracy start-upów z korporacjami na polskim rynku. Bank po raz kolejny wspiera pomysły młodych przedsiębiorców, których głównym kapitałem jest innowacyjność oferowanych rozwiązań i nieszablonowy sposób myślenia.

W 2016 roku Bank był Głównym Partnerem pierwszej edycji programu akceleracyjnego dla start-upów prowadzonego wspólnie z MITEF. W ramach programu pięć najlepszych zespołów w czerwcu br. wyjechało do USA na finałowy etap akceleracji.  W sierpniu ubiegłego roku Bank objął główny patronat nad wydarzeniem Startup Weekend Warsaw o tematyce FinTech, a od 2015 roku współpracuje z D-RAFT w zakresie wyszukiwania unikalnych rozwiązań technologicznych.

Projekt ten jest obecnie kontynuowany w zakresie programu FinTech, w nowym centrum współpracy korporacji ze startupami – The Heart Warsaw. Bank jest też otwarty na wdrażanie we własnych systemach nieszablonowych rozwiązań proponowanych przez młodych naukowców i przedsiębiorców.