Dzisiaj rano serwis Wirtualna Polska opublikował artykuł, w którym możemy przeczytać, iż rząd w tajemnicy pracuje nad nowymi przepisami, mającymi między innymi zakazać działalności TikToka w Polsce. Zmiany w prawie miałyby uderzyć także w AliExpress, a wszystko ma mieć związek z konfliktem na linii USA-Chiny. Ministerstwo Cyfryzacji stanowczo dementuje te doniesienia.

– Zapewniamy: rząd, w tym Ministerstwo Cyfryzacji, NIE pracuje nad przepisami, które miałyby umożliwić zablokowanie jakichkolwiek mediów społecznościowych w Polsce (w tym Tik Toka), czy też jakichkolwiek serwisów sprzedażowych (w tym AliExpress). To fake news – czytamy w komunikacie resortu.

Zakaz dla TikToka w Polsce? To fake news

Redakcja Wirtualnej Polski, która opublikowała tekst, pytała o projekt zmiany ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, który dotyczy bezpieczeństwa sieci 5G. Nie ma on nic wspólnego z rzekomym blokowaniem, czy ograniczaniem mediów społecznościowych i platform sprzedażowych – tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji w opublikowanym komunikacie.

Resort kierowany przez Marka Zagórskiego zaznacza, że wbrew temu co możemy przeczytać w materiale Wirtualnej Polski, prace nad nowymi przepisami toczą się jawnie. Jak każdy akt prawny, projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Obecna wersja projektu, po uzgodnieniach wewnątrz MC, zostanie przekazana do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

„Warto podkreślić to raz jeszcze: projekt dotyczy bezpieczeństwa sieci 5G, a nie działania mediów społecznościowych i serwisów sprzedażowych” – czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

TikTok szpieguje dla chińskiego rządu?

TikTok to jedna z najpopularniejszych aplikacji na świecie, która budzi jednak sporo kontrowersji. Chodzi o jej rzekome powiązania z chińskim rządem i domniemane śledzenie użytkowników. Firma broni się przed oskarżeniami tłumacząc, że dane klientów przechowywane są w Singapurze i USA, a żadne centrum danych TikToka nie znajduje się w Chinach. Niemniej w związku z konfliktem na linii Pekin-Waszyngton, Amerykanie patrzą ostrożnie (delikatnie mówiąc) na wszystko co chińskie.

Dobrym przykładem są ostatnie kroki podjęte przez amerykański bank Wells Fargo, który zakazał instalacji TikToka na służbowym sprzęcie. Podobne kroki podjął Amazon, chociaż szybko się z nich wycofał. Obu firmom chodziło o ryzyko przejęcia firmowych danych i korespondencji.

Właściciel aplikacji, firma ByteDace, wyceniany jest na ok. 140 mld USD. Tylko w I kw. 2020 roku aplikację TikTok pobrano ponad 300 mln razy (za CB Insights). Teraz TikTok zamierza pozyskać dodatkowych pracowników i zatrudnić 10 tys. osób.