Partner serwisu Visa dla biznesu

Uważajcie gdzie rozliczacie swoje podatki. Resort finansów ostrzega

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#govtech
Opublikowano: 22 marca 2019, 10:13 Aktualizacja: 28 kwietnia 2019, 15:11

Powoli zbliża się termin ostatecznego rozliczenia z fiskusem. Coraz więcej Polaków wybiera PIT-y w wersji elektronicznej, a teraz jest to jeszcze prostsze dzięki usłudze Twój e-PIT. Ministerstwo Finansów ostrzega jednak przed oszustami, którzy mogą podszywać się pod stronę resortu.

Uważajcie gdzie rozliczacie swoje podatki. Ministerstwo Finansów ostrzega

– Przypominamy, że jedynym sposobem składania elektronicznych formularzy PIT za 2018 r. udostępnianym przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową jest usługa Twój e-PIT lub e-Deklaracje na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl – wyjaśnia resort finansów.

Ministerstwo Finansów przypomina o ostrożności

Korzystanie z innych stron www lub aplikacji do przesyłania e-PIT-ów nie jest autoryzowane przez Ministerstwo Finansów i może być niebezpieczne. Może na przykład spowodować przekazanie danych podatnika nieuprawnionym osobom lub zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem.

Zachowajmy ostrożność, ponieważ w innym wypadku możemy narazić się na spore niebezpieczeństwo. Oszuści skrzętnie wykorzystają każde niedopatrzenie, szczególnie że w tym przypadku mają okazję do przechwycenia wielu danych wrażliwych. Kilka tygodni temu Ministerstwo Finansów ostrzegało także przed fałszywymi mailami dotyczącymi kontroli skarbowej, za pomocą których hakerzy wyłudzali dane podatników lub infekowali ich komputery złośliwym oprogramowaniem. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku Polacy pobiją kolejny rekord w rozliczaniu się przez Internet. W 2018 roku po raz drugi w historii liczba e-PIT-ów przekroczyła liczbę fizycznych deklaracji podatkowych – w ten sposób rozliczyło się prawie 11,5 mln Polaków. Teraz Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła na Portalu Podatkowym 23 mln PIT-37 i 250 tys. PIT-38.

Wypełnione deklaracje będą dostępne w systemie do 30 kwietnia 2019 roku. Do usługi można się zalogować na przykład przy pomocy Profilu Zaufanego. W razie potrzeby uiszczenia podatku dochodowego, transakcję można przeprowadzić bezpośrednio z poziomu serwisu resortu finansów – taka możliwość jest dostępna dla klientów PKO Banku Polskiego, Banku Millennium i Idea Banku.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

ministerstwo-finansow-ostrzega