Partner serwisu Visa dla biznesu

Ministerstwo Finansów wydłuża termin na wdrożenie kas online

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech#Koronawirus#Prawo
Opublikowano: 21 kwietnia 2020, 12:58 Aktualizacja: 22 kwietnia 2020, 10:20

W związku z pandemią koronawirusa Ministerstwo Finansów poinformowało o wydłużeniu terminu na wdrożenie kas online dla wybranych branż. Przedsiębiorcy będą mieli na to czas do 1 stycznia 2021 roku.

Kasy wirtualne to zagrożenie dla budżetu państwa?

Nowy termin dotyczy branży gastronomicznej i hotelarskiej. Pierwotnie przedsiębiorcy działający w tych sektorach mieli zainstalować kasy rejestrujące online do 1 lipca bieżącego roku.

Kasy fiskalne online obowiązkowe od przyszłego roku

– W Ministerstwie Finansów trwają prace nad szczegółami rozporządzenia dotyczącego odroczenia terminu wejścia w życie kas online. Odroczenie terminu obowiązkowej instalacji kas online o pół roku to wyjście naprzeciw postulatom przedsiębiorców – czytamy w komunikacie resortu finansów.

Kasy fiskalne online to urządzenia przesyłające dane na temat sprzedaży do systemu prowadzonego przez Krajową Administrację Skarbową – chodzi o Centralne Repozytorium Kas. System ma gromadzić informacje w celu uszczelnienia systemu podatkowego. Od 1 stycznia 2020 roku z kas rejestrujących online muszą korzystać stacje paliw i punkty naprawy pojazdów. W drugiej kolejności tym obowiązkiem mieli zostać objęci przedsiębiorcy prowadzący hotele lub punkty gastronomiczne.

Projekt kas online jest powiązany z dwoma innymi koncepcjami – kasami wirtualnymi i elektronicznymi paragonami. Kasy wirtualne to kasy w formie oprogramowania, które można instalować na smartfonach lub tabletach. Na takie rozwiązanie najbardziej czekają kierowcy Ubera oraz Bolta, którzy w myśl znowelizowanej ustawy o transporcie drogowym muszą posiadać kasy fiskalne.

Z kolei elektroniczne paragony można już wystawiać od początku kwietnia, kiedy to zostały prawnie zrównane z paragonami papierowymi. Sprzedawca może przekazać klientowi e-paragon za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony (ale wciąż musi wystawić także tradycyjne potwierdzenie transakcji). Wprowadzenie e-paragonów może oznaczać redukcję szarej strefy nawet o 10 mld złotych.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

ministerstwo-finansow-wydluza-termin-na-wdrozenie-kas-online